مقالات دستگاه کپی

بررسی مشکلات رایج دستگاه کپی

بررسی مشکلات رایج دستگاه کپی

دستگاه کپی یکی از پرکاربردترین دستگاه ها در سازمان‌ها، ارگان‌ها، ادارات و… است. از دستگاه کپی در بسیاری از ادارات و شرکت‌‌ها استفاده می‌‌شود و روزانه هزاران برگ کاغذ توسط این دستگاه رونوشت می‌‌شود. بهترین دستگاه های کپی ساخت برندهای شناخته شده در جهان است که در پایان مقاله به شما معرفی خواهیم کرد.

اگر شما هم از کارمندانی هستید که در یک دفتر اداری کار می کنید حتما دست کم با یکی از مشکلات مربوط با این دستگاه مواجه شده اید. برخی اشکالات هستند که در حین کار با این دستگاه ها، صرف‌نظر از مدل و برند دستگاه، اتفاق می‌افتند و عملکرد دستگاه را مختل می کنند. 

مشکلاتی که در دستگاه کپی دیده می شود علاوه بر اینکه کلافه کننده و دردسر آفرین هستند، می تواند روند کارهای اداری و چاپی را کند کرده و وقت کارمندان را تلف کند. به همین دلیل باید مشکلات مربوط به این دستگاه ها را شناخت تا بتوانید نحوه درست برخورد با آن را بدانید.

یکی از نکات مهم در ماشین های اداری مانند پرینتر و دستگاه کپی و اسکنر، سرویس کردن به موقع دستگاه است. این نوع دستگاه ها باید طی مدت زمان مشخصی سرویس شوند. اگر این پشتیبانی از دستگاه ها انجام نشود، کارکرد دستگاه با مشکل مواجه می شود و ممکن است به بسیاری از قطعات دستگاه، آسیب وارد شود.

در بسیاری از موارد، دستگاه به تعمیر نیاز دارد و باید با متخصصین تعمیر دستگاه کپی تماس بگیرید تا مشکل را به صورت تخصصی رفع کنند. با توجه به ابعاد بزرگ دستگاه‌های کپی و دشواری‌های موجود در جابجایی این دستگاه‌ها، بیشتر خدمات مرتبط با تعمیرات دستگاه کپی به صورت سرویس در محل انجام می‌شود. برای دریافت خدمات مرتبط با تعمیر دستگاه کپی کافی است با شماره 45277-021 تماس بگیرید تا درخواست شما ثبت شود. 

در ادامه برخی از رایج ترین مشکلات دستگاه کپی را بررسی خواهیم کرد : 

 

گیر کردن کاغذ در دستگاه فتوکپی

یکی از مشکلات معمول و رایج در دستگاه کپی، گیر کردن کاغذ در دستگاه است. این مشکل که برای بیشتر دستگاه‌‌های کپی اتفاق می‌‌افتد، به علل مختلفی چون استفاده از کاغذ نامناسب، بارگذاری نادرست کاغذ، استفاده کاغذهای نامرغوب و … روی می دهد. علاوه بر این، ناسازگار بودن ابعاد کاغذ با دستگاه کپی و یا تغییر تنظیمات دستگاه ممکن است موجب گیر کردن کاغذ شود. شاید بی ربط بنظر برسد، اما وجود گرد و غبار بر روی کاغذ نیز دلیل دیگری است که به بروز این اشکال منجر می شود.

 مواردی از این قبیل موجب می شود تا فرآیند کشیدن کاغذ توسط دستگاه به درستی انجام نشود و در نهایت با گیر کردن کاغذ در دستگاه، فرآیند کپی یا چاپ با دچار اختلال شود.

رفع مشکل گیر کردن کاغذ در دستگاه کپی

برای رفع این مشکل بهترین راه حل، خارج کردن کاغذ گیر کرده درون دستگاه، به‌صورت دستی است. از کشیدن برگه گیر کرده در دستگاه خودداری کنید. دستگاه را به صورت دستی باز کنید و علاوه بر برداشتن کاغذ، خرده ریزه های کاغذ را نیز جمع آوری کنید. بعد از خارج کردن کاغذ گیر کرده، باید اندازه‌ی کاغذ مناسب دوباره بارگذاری شود یا تراز بندی کاغذ تصحیح شود. گردگیری های مداوم و پاک کردن گرد و خاک از لاستیک‌ های گردان دستگاه کپی کمک می کند تا دستگاه عملکرد بهتری پیدا کند و مشکلات رایج در دستگاه کپی کمتر بروز پیدا کنند.

رفع مشکل گیر کردن کاغذ در دستگاه کپی

مشکل افتادن خطوط اضافی روی کاغذ 

یکی دیگر از مشکلات رایجی که احتمالا به آن برخورده اید، خطوط و نوارهای ایجاد شده بر روی صفحات چاپ شده است، که کیفیت چاپ را پایین می آورد و در موارد بسیاری، ممکن است تعداد این خطوط آنقدر زیاد شود که نتوانید متن چاپ شده را تشخیص دهید. این خطوط بیان می کند که دستگاه شما مشکلاتی نظیر خراب بودن درام، مشکلات در عملکرد دولوپر و وجود مواد اضافی بر روی شیشه اسکنر را دارد.

رفع مشکل افتادن خطوط اضافی روی کاغذ

با توجه به اینکه ممکن است مشکل ساده باشد و تنها شیشه اسکنر کثیف باشد، ابتدا اقدام به تمیز کردن آن کنید.اگر مشکل برطرف نشد، باید از تکنسین خدمات کمک بگیرید. توجه کنید اگر بدون داشتن تخصص درام و قطعات را تعویض و تعمیر کنید به دستگاه آسیب های جدی وارد خواهد شد.

رفع مشکل افتادن خطوط اضافی روی کاغذ

مشکلات مربوط به کارتریج و پودر تونر

همانطور که میدانید، تونر ماده مصرفی دستگاه های کپی و کارتریج مخزن آن است. یکی دیگر از مشکلات معمول دستگاه کپی مشکل کم یا خالی شدن تونر است. اگر تونر یا کارتریج دستگاه کپی خراب یا خالی باشد، کپی ها کمرنگ یا بی کیفیت چاپ می شوند.

رفع مشکلات مربوط به کارتریج و پودر تونر

این مشکل جدی نیست و شما می توانید با شارژ کارتریج یا تعویض کارتریج دستگاه خود، مشکل را رفع کنید. توجه کنید که بیشتر دستگاه‌ های کپی تونر خاص خود را دارند. اگر کارتریج نامناسبی را برای دستگاه تهیه کنید، به کیفیت چاپ و خود دستگاه آسیب وارد می کنید. بنابراین بهتر است از کارتریج و تونرهای باکیفیت و سازگار با دستگاه کپی تان استفاده نمایید.

در برخی موارد ممکن است مشکل به وجود آمده، ناشی از کارکرد نادرست این قطعه باشد که باید با کمک متخصص تعمیرات دستگاه کپی، آن را رفع کنید. 

رفع مشکلات مربوط به کارتریج و پودر تونر

مشکل چروک شدن و تا خوردن کاغذ در دستگاه کپی

خروج صفحات چروک، پلیسه یا چین خورده و تا شده از دیگر مشکلاتی است که ممکن است در دستگاه کپی به وجود آید. ریشه این مشکل، معمولا با مجموعه فیوز دستگاه مرتبط است. 

رفع مشکل چروک شدن و تا خوردن کاغذ در دستگاه کپی

معمولا این مشکل، با استفاده از برگه های مناسب، رعایت تمام نکات برای چاپ درست و بررسی خروجی دستگاه کپی، حل می شود. اما اگر، با رعایت این موارد، همچنان کاغذهای چاپ شده توسط دستگاه، چروک و تا خورده است، باید برای رفع مشکل، قطعه مرتبط، غلتک های خوراک و مجموعه فیوز را تعویض کنید.

رفع مشکل چروک شدن و تا خوردن کاغذ در دستگاه کپی

مشکل کشیده نشدن کاغذ به داخل دستگاه

از دیگر مشکلاتی که ممکن است برای دستگاه کپی به وجود آید، کشیده نشدن کاغذ به داخل دستگاه است. این مشکل احتمالا به دلیل وجود یک مانع در داخل دستگاه پیش می آید. همچنین ممکن است از کاغذ با تعداد زیاد، یا ابعاد و نوع نامناسب استفاده کرده باشید. علت دیگر کشیده نشدن کاغذ به داخل دستگاه ممکن است خرابی پد لاستیکی ADF درون دستگاه کپی باشد.

رفع مشکل کشیده نشدن کاغذ به داخل دستگاه

برای رفع این مشکل ابتدا تعداد اضافی کاغذ را برداشته و نوع مناسب کاغذ را به صورت صحیح داخل دستگاه قرار دهید. اگر مشکل رفع نشد، باید دستگاه باز شود و در صورت لزوم، پد لاستیکی ADF تعویض شود و یا اگر مانعی در داخل دستگاه وجود دارد، رفع شود.

رفع مشکل کشیده نشدن کاغذ به داخل دستگاه

مشکل چسبیدن کاغذها به هم

مشکل چسبیدن کاغذها به همدیگر ممکن است به علت استفاده از کاغذ با تعداد و نوع نامناسب اتفاق بیفتد. وجود بار الکتریسیته‌ی ساکن در سطح کاغذ منجر به این مشکل می شود. این مشکل بیشتر در مکان هایی با آب و هوای مرطوب اتفاق می افتد.

رفع مشکل چسبیدن کاغذها به هم

برای رفع این مشکل، کافی است پس از چک کردن ابعاد و ضخامت مناسب دستگاه، کاغذ ها را  مقداری خم کرده و باد بزنید. همچنین برای برطرف کردن مشکل تاب برداشتن کاغذها هنگام چاپ در دستگاه کپی می توانید کاغذها را در دستگاه کپی پشت و رو کرده و ۱۸۰ درجه بچرخانید. در آخر با تغییر تنظیمات دستگاه کپی و انتخاب گزینه Paper نوع کاغذ را روی Thin Paper تنظیم کنید.

رفع مشکل چسبیدن کاغذها به هم

مشکل وجود نقاط یا لکه بر روی صفحه کپی شده

یکی دیگر از مشکلات معمول در دستگاه کپی، وجود لکه یا نقاطی بر روی کاغذ چاپ شده است. وجود نقاط بر روی صفحه، ممکن است به دو صورت اتفاق بیفتد. در حالت اول تمرکز نقاط در یک بخش از کاغذ است. در حالت دوم پراکندگی لکه ها در همه جای کاغذ وجود دارد.

رفع مشکل وجود نقاط یا لکه بر روی صفحه کپی شده

در حالت اول مشکل احتمالاً ناشی از وجود لکه یا گرد و غبار روی شیشه یا آینه دستگاه است که با  پاک کردن صحیح آینه ها و شیشه رفع می‌شود. در حالت دوم، نقاط پخش شده روی کاغذ با آرایش تصادفی ممکن است در اثر معیوب بودن و وجود اشکال در درام باشد. این اشکال نیز با تعویض درام حل می‌شود.

رفع مشکل وجود نقاط یا لکه بر روی صفحه کپی شده

مشکل چاپ کم رنگ یا محو

ممکن است بعد از کپی گرفتن برگه متوجه شوید که چاپ در برخی نقاط کمرنگ یا محو است. این مشکل عموما به کارتریج تونر، تنظیمات دستگاه، یا شیشه اسکنر مربوط است.

رفع مشکل چاپ کم رنگ یا محو

برای رفع این مشکل ابتدا کارتریج تونر و سطح روی شیشه اسکنر را تمیز کنید. وارد تنظیمات دستگاه کپی شوید و وضوح چاپ در دستگاه را به صورت مجدد تنظیم کنید. اگر مشکل رفع نشد، احتمالا باید کارتریج را شارژ یا تعویض کنید.

رفع مشکل چاپ کم رنگ یا محو

مشکل تاریک یا روشن بودن زیادی متن چاپ شده

تاریک یا روشن بودن زیادی متن چاپ شده روی کاغذ، از دیگر مشکلات رایج در دستگاه کپی است که عموما به علت اختلال در کنترل تراکم پودر تونر در دستگاه کپی رخ می دهد. همچنین یکی دیگر از دلایلی که موجب پدید آمدن این مشکل می شود، تمام شدن عمر کاری درام یا تونر است. بعضی از تونرهای موجود در بازار با کدهای کارخانه تنظیم نشده اند و کیفیت مناسبی ندارند که می توانند منجر به روشن شدن یا تاریک شدن کاغذ چاپ شده توسط دستگاه کپی شوند.

 حل مشکل تاریک یا روشن بودن زیادی متن چاپ شده

برای حل این مشکل، باید مقدار تراکم پودر تونر دستگاه را در قسمت تنظیمات ریست کرد. اگر مشکل با انجام این تنظیمات رفع نشد، باید پودر تونر را تعویض کنید.

 حل مشکل تاریک یا روشن بودن زیادی متن چاپ شده

مشکل چاپ برگه سیاه دستگاه کپی

یکی از مشکلات آزار دهنده در دستگاه کپی که ممکن است به آن برخورده باشید، چاپ شدن سیاه برگه است. دلایلی مانند درست عمل نکردن پاک کن درام، معیوب بودن تونر کارتریج و پر شدن مخزن زائد تونر کارتریج، در بروز این مشکلات، تاثیر زیادی دارند. 

رفع مشکل چاپ برگه سیاه دستگاه کپی

برای رفع این مشکل باید دستگاه کپی را باز کرد، اگر تونر روی دستگاه ریخته باشد باید آن را تمیز کنید و تونر جدیدی نصب کنید. در غیر این صورت، احتمالا باید درام دستگاه کپی را تعویض کنید.

رفع مشکل چاپ برگه سیاه دستگاه کپی

با توجه به اینکه دستگاه کپی ماشین اداری گرانقیمت و حساسی است بهتر است برای رفع هر گونه مشکل، دستگاه را به دست متخصصین با تجربه بسپارید. شما می توانید با بخش تعمیرات ماشین های اداری اطلس پرینتر تماس بگیرید و مشاوره رایگان تعمیر دریافت کنید. متخصصین مجرب ما در این بخش می توانند هر گونه سرویس دستگاه و تعمیر و تعویض قطعات دستگاه را با کیفیت بالا و در کوتاهترین زمان ممکن انجام دهند. شما می توانید هم درخواست تعمیرات در محل را در بخش تعمیرات اطلس پرینتر ثبت کنید و هم دستگاه خود را به بخش تعمیرات ما ارسال کنید. برای رفع هر گونه مشکل دستگاه کپی با شماره 45277-021 تماس بگیرد.

در ادامه برخی از بهترین و معتبرترین شرکت‌های تولید کننده دستگاه کپی را معرفی می‌کنیم. این برندها با توجه به شناخته شده بودن و کیفیت ساخت بالایی که دارند معمولا کمتر دچار مشکل شده و میزان تعمیرات آن ها پایین است.

دستگاه کپی کانن

کانن شرکت صنایع الکترونیکی ژاپنی چندملیتی است، که در طراحی و تولید بسیاری از تجهیزات و دستگاه های الکترونیکی فعالیت دارد. شرکت کانن در سال ۱۹۳۳ توسط یوشیدا گورو و اوچیدا سابورو تأسیس شد. ماشین های اداری تولید شده توسط این برند از محبوبیت بالایی در بازار جهانی برخوردار است. این شرکت پیشرفته ترین دستگاه های کپی را با کیفیت بالا به بازار عرضه کرده معمولا خوش قیمت هستند و شما می توانید با قیمت مناسب مدل های مختلف آن را تهیه کنید. دستگاه کپی کانن یکی از بهترین های بازار است که می توانید مدل های مختلف آن را مشاهده و بررسی کنید.

دستگاه کپی توشیبا

توشیبا شرکت ژاپنی چندملیتی است، که در زمینه طراحی و تولید تجهیزات ارتباطاتی، قطعات الکترونیکی و بسیاری زمینه های دیگر فعالیت می‌کند. در سال ۱۸۷۵ نخستین کارخانجات تولید تجهیزات و دستگاه‌های تلگراف در ژاپن، با نام محلی تاناکا سیزو-شو و به معنی کارخانه مهندسی تاناکا، به کار افتاد که در حال حاضر به نام توشیبا شناخته می شود. دستگاه کپی توشیبا یکی از پرطرفدارترین ماشین های اداری در ایران و جهان است. در حال حاضر مدل‌های بسیاری از دستگاه کپی توسط این برند تولید شده که دارای قابلیت‌های بسیاری بوده و توانسته کاربران بسیاری را جذب کند. مدل های دستگاه کپی با ظرفیت بالا توسط این برند طراحی و تولید شده که معمولا قیمت بالاتری به مدل های سایر برندها دارند، که البته با توجه به کیفیت بالای آنها، منطقی است.

دستگاه کپی شارپ

شارپ شرکت صنایع الکترونیکی ژاپنی است که مرکز آن در اوساکا است، که طراح و تولیدکننده دامنه گسترده‌ای از محصولات و کالاهای الکترونیکی است. این شرکت در سال ۱۹۱۲ توسط تاکوجی هایاکاوا تاسیس شده‌ است. دستگاه کپی شارپ یکی از بهترین دستگاه های اداری است که شما می توانید از میان مدل های مختلف آن، مدل مدنظر و متناسب با نیاز خود را پیدا کنید.

دستگاه کپی ریکو

ریکو شرکت چندملیتی الکترونیکی و تصویربرداری ژاپنی است که توسط انستیتو ریکن در ۶ فوریه سال ۱۹۳۶ تاسیس شد. دفتر مرکزی شرکت ریکو، در ساختمان ریکو واقع در منطقه چوئو، توکیو مستقر است. دستگاه کپی ریکو که در بازار جهانی یکی از با کیفیت ترین مدل ها است در ایران نیز موجود است. دستگاه کپی ریکو برای کار در مراکز انتشارات که تیراژهای بالا دارند، بسیار با کیفیت و مقرون به صرفه بوده و در بازار جهانی از جایگاه بسیار بالایی برخوردار است. این شرکت با بهره گیری از مدرن ترین صنعت تکنولوژی روز جهان توانسته جایگاه ویژه ای در تولید دستگاه فتوکپی به دست آورد.

دستگاه کپی کونیکا

کونیکا شرکت ژاپنی تولید کننده دستگاه های اداری مانند پرینتر و دستگاه کپی است. این شرکت که کار خود را در سال ۱۸۷۳ آغاز کرده بود سرانجام با پیوستن به شرکت مینولتا در سال ۲۰۰۳، شرکت کونیکا مینولتا را تشکیل داد. در حال حاضر دستگاه کپی کونیکا یکی از با کیفیت ترین دستگاه های موجود در بازار است. این دستگاه ها در بازه قیمتی مختلفی تولید شده که با هر بودجه ای می توانید از میان مدل های آن انتخاب کنید.