دسته‌بندی نشده

آموزش مرحله به مرحله شارژ کارتریج

شارژ کارتریج

اگر شما هم از جمله افرادی باشید که از پرینتر استفاده می‌کنید قطعا با کلمات کارتریج و شارژ کارتریج آشنا هستید. کارتریج یکی از مواد مصرفی در پرینتر و منبع تامین رنگ پرینترها به حساب می‌آید که دو نوع دارد کارتریج لیزری یا تونر که برای پرینترها و کپی لیزری استفاده می‌شود و کارتریج های جوهرافشان که برای پرینترهای جوهر افشان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با توجه به نیاز روز افزون افراد از پرینتر در این مقاله می‌خواهیم به صورت مرحله به مرحله شارژ کارتریج را به شما آموزش دهیم تا به آسانی خودتان کارتریجتان را شارژ کنید. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

کارتریج چیست؟

هر پرینتری شامل یک تونر کارتریج می‌شود که برای چاپ اسناد و تصاویر مورد استفاده قرار می‌گیرد در واقع منبع تامین رنگ در پرینتر است. اکثر اوقات افراد به جای تعویض هر باره کارتریج از شارژ کارتریج استفاده کنند و بعد از چندین بار شارژ کردن و مستهلک شدن کاریج آن را تعویض می‌کنند.

کارتریج چیست؟

کارتریج چیست؟

منظور از شارژ کارتریج چیست؟

کارتریج بعد از چند مدت استفاده تمام می‌شود و نیاز به پر کردن دوباره دارد که این عمل در کوتاه مدت می‌تواند مقرون به صرفه باشد ولی بعد از مدت طولانی آسیب رسان است.

یکی از رایج ترین مشکلات در کارتریج هایی که شارژ می‌شوند ریزش تونر است که با یاز و بسته شدن کاست پلاستیکی، ایجاد حفره یا ترک در بدنه کارتریج به وجود می‌آید. مدت زمان متوسط تعویض و شارژ کارتریج 6 ماه است البته بستگی به میزان مصرف و کارکرد دستگاه نیز دارد.

وسایل موردنیاز برای شارژ کارتریج

برای اینکه بتوانید خودتان کارتریجتان را شارژ کنید باید وسایلی هم آماده داشته باشید. ابتدا باید جوهر یا تونر با کیفیت تهیه کنید. سپس یک پیچ گوشتی، پارچه یا دستمال تمیز و نرم و همچنین یک روزنامه یا کاغذ که بتوانید روی آن کارتریج را شارژ کنید مورد نیاز هستند.

وسایل موردنیاز برای شارژ کارتریج

وسایل موردنیاز برای شارژ کارتریج

آموزش مرحله به مرحله شارژ کارتریج جوهر افشان

برای شارژ کارتریج ابتدا وسایل ذکر شده در بالا را آماده نموده و جوهر اصل از فروشگاه های معتبر را تهیه نمایید، سپس طبق مراحل زیر عمل کنید:

 1. ابتدا باید کارتریج را به آرامی و دقت زیاد جدا نموده و برچسب روی آن را جدا کنید.
 2. زیر برچسب سوراخ هایی که قابل مشاهده می‌شوند که برای ورود جوهر به داخل کارتریج هستند. کارتریج ها 2 نوع مشکی و کارتریج رنگی هستند.
 3. در کارتریج های رنگی در زیر برچسب چندین سوراخ قرار گرفته است که هر سوراخ مخصوص یک رنگ است لازم به ذکر است باید به این مورد دقت داشته باشید که رنگ ها را درست تشخیص دهید، همچنین برای تشخیص رنگ هر کدام می‌توانید از خلال دندان یا گوش پاک کن استفاده نمایید.

نکته مهم: روی این نوع کارتریج ها 2 سوراخ دیگر برای ورود هوا هست و نباید در آن‌ها جوهر ریخت.

مراحل آموزش شارژ کارتریج لیزری

برای شارژ کارتریج لیزری بعد از جداسازی کارتریج از پرینتر باید طبق مراحل زیر عمل کنید.

نکته: هنگام استفاده از پودر تونر از ماسک و دستکش استفاده کنید.

مراحل آموزش شارژ کارتریج لیزری

مراحل آموزش شارژ کارتریج لیزری

 1. ابتدا درپوش l مانند که از درام کارتریج نگهداری می‌کند را با استفاده از یک پیچ گوشتی جدا کنید.
 2. کارتریج و نیم تنه درام را در جهت مخالف هم با دو دست کشیده تا از یکدیگر جدا شوند.
 3. چرخ دنده ای که در قسمت انتهایی درام قرار گرفته را به سمت بالا نگه داشته و سپس درام را در جهت عقربه های ساعت به حرکت درآورید تا جدا شود، و آن را با یک دستمال تمیز کنید.
 4. Pcrگریش هایی را که روی شیف pcr قرار دارند را با دستمال کاغذی با دقت تمیز کرده  و سپس خود pcr را باید با دستمالی که پرز نداشته باشد تمیز کنید.
 5. دو پیچی که روی وایپربلید wiper blade قرار دارد را باز کرده و آن را جدا کنید و روی آن هوا گرفته تا تمیز شود سپس باید تونری را که در مخزن هست خالی کنید و با یک تونر اصل و با کیفیت پر کنید و بعد هم پیچ ها را بسته و همه چیز را سر جای خود بگذارید.

مراحل پاک کردن هد کارتریح

 1. ابتدا باید با اب گرم هد کارتریج را پاک کرده تا تمامی منافذی که برای خروج جوهر روی هد قرار دارند باز شوند، بعد از پاک کردن هم باید با استفاده از یک دستما تمیز آن را خشک کنید.
 2. بعد از تمیز شدن هد کارتریج می‌توانید با استفاده از یک سرنگ در هرکدام از سوراخ های جوهر رنگی مخصوص همان رنگ را بریزید و به این نکته هم دقت داشته باشید ظرفیت رنگ برای اکثر کارتریج ها 3 میلی لیتر است البته لازم به ذکر است ظرفیت جوهر رنگ مشکی 19 میلی لیتر است.
 3. بعد از اینکه جوهر مخصوص هر رنگ را در مخزن مربوطه ریختید باید تقریبا دو ساعت کارتریج را بدون حرکت یک جا قرار دهید تا به خوبی جوهر به اسفنج کارتریج برسد و مرحله بعد هواگیری می‌باشد که باید با دقت انجام شود.
 4. لوازم مورد نیاز جهت هواگیری، کیت هواگیری و یک سرنگ است. ابتدا باید سرنگ را در سوراخی که زیر کیت هوا گیری است بفشارید و پیستون را بیرون بکشید تا هوا خالی شود. این کار را تا زمانی باید انجام دهید که هوا وارد سرنگ شود.
 5. در مرحله نهایی کیت هواگیری را از کارتریج جدا و با یک دستمال هد را تمیز کنید و کارتریج را سرجای خو قرار داده و آن را تست کنید.

مراحل پاک کردن هد کارتریح

نکات مهم هنگام شارژ کارتریج

در این بخش چند نکته ضروری و مهم را که هنگام شارژ کارتریج باید رعایت کنید را نام برده ایم.

 • حمل و نگهداری افقی کارتریج بعد از جداسازی
 • دور نگه داشتن کارتریج از تابش مستقیم نور خورشید
 • نگهداری کارتریج در دمای بین 0 تا 35 درجه سانتیگراد
 • عدم نگهداری پرینتر در معرض گرد و غبار و محیط باز یا جلوی پنجره
 • استفاده از تونر و جوهر اصل
 • استفاده از تونر مخصوص برای بعضی پرینترها

نتیجه گیری

اگر از پرینتر استفاده می‌کنید قطعا با کارتریج و شارژ کارتریج آشنا هستید. کارتریج قطعه ای مصرفی در پرینترها و چاپگرها به حساب می‌آید در واقع منبع رنگی در پرینترها محسوب می‌شود.

در این مقاله مراحل شارژ کارتریج را به صورت کامل توضیح دادیم تا خودتان بتوانید شارژ کارتریجتان را انجام دهید. در ادامه اگر نظری در مورد مطالب ذکرشده داشته و یا می‌خواهید قسمتی از آن را تکمیل نمایید، با درج نظر خود ما را همراهی کنید.

بازگشت به لیست