مقالات

آموزش نحوه نصب درایور پرینتر

آموزش نحوه نصب درایور پرینتر

امروزه پس از پیشرفت تکنولوژی و رایانه‌ها، یکی از نیازهایی که افراد پیدا کردند، نیاز به چاپ و پرینت مدارکی می‌باشد که در ادارات، ثبت‌نام ها، ارگان ها و… لازم می‌باشد. امور پرینت از طریق دستگاه مخصوصی انجام می‌شود و این دستگاه جانبی در شرکت‌ها، موسسات و حتی اغلب در منازل نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه دستگاه پرینتر به یکی از پرکاربردترین دستگاه‌های کامپیوتر و لپ‌تاپ به شمار می‌آید. با توجه به ضرورت این دستگاه و نصب آن در این مقاله به نحوه نصب درایور پرینتر پرداخته ایم.

دستگاه پرینتر چیست؟

اکنون کمی با این دستگاه و مراحل استفاده از آن آشنا شویم. دستگاه پرینتر چیست؟ پرینتر‌ دستگاهی است که امکان چاپ و پرینت اسناد، مدارک و فایل‌های ذخیره شده در دسکتاپ کامپیوترها و لپ‌تاپ ها را امکان پذیر می‌کند.

شما با استفاده از این دستگاه، می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان جزوات، مدارک خود را پرینت گرفته و به آسانی از آن ها استفاده کنید.

اما قبل از استفاده از این دستگاه، باید مراحلی را بگذرانید و دستگاه را به طور کامل و جامع در دسکتاپ پیاده سازی کنید تا پرینتر هم بتواند کار کند و هم بعدها دچار مشکل و آسیب نشود. برای این کار باید نصب درایور پرینتر به درستی انجام شود.

نصب درایور پرینتر

در واقع نصب درایور پرینتر اولین مرحله از مراحلی که ذکر کردیم. تمامی پرینترها در هر برند و مدلی نیازمند نصب درایور پرینتر هستند. بنابر این افراد باید بلد باشند که یک پرینتر را چگونه باید تنظیم و درایور آن را بر روی کامپیوتر و لپ تاپ نصب کنند. البته کار سختی نیست و افراد می توانند در کم‌ترین مدت، آن را بیاموزند.

لازم به ذکر است که بدانید نصب درایور پرینتر در تمامی چاپگرها یکسان عمل می‌کند. بنابراین این آموزش برای همه افراد مناسب است.

نصب و راه اندازی پرینتر

نصب و راه اندازی پرینتر

آسان ترین راه نصب درایور پرینتر

برای نصب پرینتر کافی است که پرینتر را از طریق پورت یو اس بی « USB»  به کامپیوتر وصل نمایید. نصب درایور پرینتر روی کامپیوتر پیچیدگی خاصی ندارد و با یک بار آموزش برای همیشه در خاطرتان خواهد ماند. نصب آن از طریق USB یکی از رایج ترین، روش‌هایی است که در میان عموم استفاده می‌شود.

هنگامی که پرینتر را از طریق USB به رایانه تان متصل می کنید؛ زمان آن است که دستگاه چاپگر را روشن کنید. چند دقیقه بعد از اتصال چاپگر یا همان پرینتر، اگر برای اولین بار به کامپیوتر وصل شده باشد، ویندوز رایانه پرینتر را شناسایی کرده و بلافاصله شروع به نصب درایور پرینتر می کند.

موردی که ذکر نمودیم؛ یکی از رایج ترین و آسان‌ترین مراحل نصب درایور پرینتر بر روی دسکتاپ کامپیوتر و لپ تاپ است. اما در برخی از مواقع پرینترها با این مرحله بر روی رایانه نصب نمی‌شوند و به قول معروف کمی بازی درمی‌آورند.

برای حل این مشکل می‌توانید با اطلس پرینتر تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری اطلس پرینتر، تخصصی‌ترین سرویس های پشتیبانی ، نصب و تعمیر مرتبط با مشکل خود را دریافت کنید.

اما مراحل دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید پیش از رفتن به مراکز تعمیر، آن ها را نیز امتحان کنید.

مراحل نصب درایور پرینتر

برای نصب درایور پرینتر باید از چند گام عبور کنید. این گام ها آسان و سریع هستند. به خاطر همین نگران نباشید که ساعت‌ها زمانتان را بگیرند.

 1. در گام نخست ضروری است که پرینتر را از طریق پورت یو اس بی « usb»  به کامپیوتر وصل نمایید. پس از انجام این کار، شما وارد حساب کاربری خود می‌شوید و حالا می‌توانید نصب را آغاز کنید. البته باید به خاطر داشته باشید که نصب درایور پرینتر بسیار آسان و سریع بوده و شما می‌توانید نصب درایور پرینتر را مانند نصب یک بازی کامپیوتری انجام دهید.
 2. هنگام نصب درایور پرینتر مرحله به مرحله با کلیک بر روی گزینه‌ی « next» کار را دنبال کنید.
 3. شما زمانی می‌توانید کابل USB  پرینتر را به کامپیوتر و لپ تاپ متصل کنید که سیستم پیغام اتصال را به شما بدهد به عبارت دیگر سیستم از شما بخواهد که usb را وصل کامپیوتر کنید. اگر احیانا کابل را در ابتدای نصب وصل کرده‌اید باید دستگاه چایگر «پرینتر» را زمانی روشن کنید که پیغام اتصال USB از طرف کامپیوتر صادر شده باشد.
 4. پس از اتمام مراحل ذکر شده، در قسمت کنترل پنل  سیستم عامل رایانه گزینه DEVICE AND PRINTER را انتخاب کنید تا با جزئیات بیشتری از پرینتر خودتان آشنا شوید.
 5. پس از انتخاب گزینه Device and printer  در قسمت پرینتر با مشخصات دستگاه چاپگر نصب شده روبه رو خواهید شد.
 6. روی کلمه printer کلیک راست نموده و گزینه set as default printer را فعال نمایید.
 7. پس از فعال شدن این گزینه، درایور پرینتر بر روی لپ تاپ و کامپیوتر شما نصب شده است و شما می توانید استفاده کنید.
 8. اگر ویندوز رایانه تان 8/1  می باشد؛ می توانید از قسمت پایینی سمت راست صفحه مانیتور از نوار ابزاری که با قرار گرفتن موس در آن قسمت ظاهر می شود گزینه تنظیمات setting را انتخاب کنید.
 9. پس از انتخاب تنظیمات روی گزینه change pc setting کلیک کرده و در پنجره باز شده pc and device  را انتخاب کنید.
 10. پس از انتخاب گزینه pc and devices شما باید  بر روی گزینه devices کلیک نموده.
 11. صفحه ای نمایش داده خواهد شد که در بردارنده تمام ابزارهای نصب شده بر روی سیستم عامل شما هستند. اگر در این قسمت ابزار نصب شده نمایش داده نشد یعنی سیستم عامل شما، ابزاری را تا کنون نصب نکرده است. برای حل این اتفاق شما باید چه کار کنید؟ برای برطرف نمودن این اتفاق باید روی گزینه  add device کلیک نموده و نام پرینتر مدنظرتان را جستجو کرده و مراحل نصب آن را انجام دهید.

به همین آسانی شما می‌توانید درایور پرینتر را در دسکتاپ رایانه تان نصب کنید. نکته ای که باید بدانید این است که تمامی مراحل فوق، نیاز به صبوری و دقت شما دارد. اگر در آرامش این اقدامات را انجام دهید پرینتر نصب خواهد شد.

به همین آسانی شما می‌توانید درایور پرینتر را در دسکتاپ رایانه تان نصب کنید. نکته ای که باید بدانید این است که تمامی مراحل فوق، نیاز به صبوری و دقت شما دارد. اگر در آرامش این اقدامات را انجام دهید پرینتر نصب خواهد شد. مراحل ذکر شده با یک اشتباه کوچک، می‌تواند شما را تا ساعت ها معطل کند. پس به همین خاطر باید به یاد داشته باشید که گذراندن مرحله به مرحله بسیار کاربردی‌تر می‌باشد.

دلیل عدم نمایش پرینتر در هنگام نصب درایور

نکته ی دیگری نیز وجود دارد که باید از آن هم آگاه باشید. زمانی پیش می‌آید که با تمام انجام این کارها پرینتر برای شما نمایش داده نمی شود. در این زمان باید چه کاری انجام دهم؟

اگر پرینتر نمایش داده نمی شود بهتر است از روشن بودن پرینتر خود و درستی تنظیمات و اتصالات آن مطمئن شوید. مراحل را بار دیگر کنترل و بررسی کنید و اگر احیانا مرحله ای را جا انداخته بودید مجددا تکرار کنید اما اگر موردهای ذکر شده به درستی انجام شده بود و اصول نصب صحیح و کاربردی را رعایت کرده اید و باز هم نمایش داده نمی شود باید پرینتر را به مراکز تعمیرات نشان دهید. زیرا با انجام مراحل فوق، اکنون باید دستگاه چاپگر آماده کار باشد.

نصب درایور پرینتر

مراحل نصب درایور پرینتر

خدمات نصب درایور پرینتر

تعمیر دستگاه چاپگر یکی از تخصصی ترین مواردی است که باید با دقت بسیار انجام شود. با مراجعه به اطلس پرینتر، تیمی از کارشناسان مجرب و کاربلد این حوزه با استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات، پرینتر شما را تعمیر خواهند کرد تا بتوانند دستگاه چاپگر را با بالاترین سطح کیفی به شما ارائه دهند.  باید گفت که خیالتان آسوده باشد زیرا کارشناسان این حوزه در دوره های تخصصی-آموزشی و تئوری دوره ها شرکت نموده و مهارت خود را تقویت نموده اند. و تعمیرات دستگاه چاپگر را بر اساس جدیدترین متدها آموخته اند.

چرا پرینتر نصب نمی‌شود؟

اگر پرینتری که نصب نمی شود دارای ضمانت و گارانتی باشد شما می توانید با مراجعه به نمایندگی برند پرینترتان، مشکل خود را بیان نموده و درخواست کمک کنید. یکی از خدمات تخصصی که در نمایندگی های پرینترها ارائه شده است و تا امروز با استقبال بالایی مواجه شده، تعمیر در محل است. در این هنگام، کاربران نیازی نیست که دستگاه پرینتر خود را جا به جا نموده و به نمایندگی بروند. کافی است که با نمایندگی تماس گرفته و کارشناسان را در جریان بگذارند.

کارشناسان به محل اعزام شده و تمامی عملیات های تعمیر ، پشتیبانی و سرویس پرینتر از قبیل: نصب درایور پرینتر، آماده سازی پرینتر و… را در محل انجام می دهند. این کار به دلیل مزایای بسیاری که دارد مورد استقبال افراد قرار گرفته و بر اساس نظرسنجی هایی که میان عموم انجام شده  اغلب کاربران در زمان خرابی، آسیب دیدگی و سایر مشکلات پرینتر این روش را ترجیح می دهند. زیرا ممکن است دستگاه در اثر جا به جایی دچار مشکلات دیگری شود به همین خاطر ترجیح می دهند دستگاه چاپگر در محل سرویس دهی شود.

نتیجه گیری

برای نصب پرینتر کافی است که پرینتر را از طریق پورت یو اس بی « USB»  به کامپیوتر وصل نمایید. نصب درایور کامپیوتر پیچیدگی خاصی ندارد و با یک بار آموزش برای همیشه در خاطرتان خواهد ماند. نصب آن از طریق USB یکی از رایج ترین، روش‌هایی است که در میان عموم استفاده می‌شود.

در قسمت کنترل پنل  سیستم عامل رایانه گزینه DEVICE AND PRINTER را انتخاب کنید تا با جزئیات بیشتری از پرینتر خودتان آشنا شوید. پس از انتخاب گزینه Device and printer  در قسمت پرینتر با مشخصات دستگاه چاپگر نصب شده روبه رو خواهید شد. روی کلمه printer کلیک راست نموده و گزینه set as default printer را فعال نمایید.

پس از فعال شدن این گزینه، درایور پرینتر بر روی لپ تاپ و کامپیوتر شما نصب شده است و شما می توانید استفاده کنید. در پایان اگر سوال و یا نظری درباره این مقاله دارید، حتما از طریق درج دیدگاه با ما در ارتباط باشید.