مقالات پرینتر

دلایل صدای بلند پرینتر

دلایل صدای بلند پرینتر
فهرست مطالب

  صدای بلند پرینتر یکی از مسائلی است که ممکن است در هنگام استفاده از پرینترها رخ دهد. هنگامی که پرینتر در حال چاپ مستندات یا تصاویر است، ممکن است از خود صدایی بلند و ناخوشایند تولید کند. این صداها معمولاً به دلیل حرکت قطعات داخلی پرینتر، جابه‌جایی کارتریج یا حتی مکانیسم‌های چاپ و نقل و انتقال کاغذ ایجاد می‌شوند. عوامل متعددی می‌توانند موجب ایجاد صدای بلند پرینتر شود. به‌عنوان مثال، کیفیت وضوح و قدرت پرینتر، سرعت چاپ، نوع مدل و تکنولوژی پرینتر، تنظیمات مربوط به چاپ و حتی شرایط محیطی می‌توانند بر روی صدای تولید شده از پرینتر تاثیرگذار باشند.

  پرینترهایی با صدای طبیعی بلند

  برخی از پرینترها در طراحی خود از بخش‌ها و قطعاتی استفاده می‌کنند که در حین عملکرد صدای بلندی ایجاد می‌کنند. این صداها ممکن است برای برخی کاربران غیر قابل تحمل باشند. مخصوصاً در محیط‌هایی که برای کار احتیاج به سکوت و آرامش دارد، این صداها ممکن است ایجاد مزاحمت کنند. اما باید توجه که کرد که این صداها طبیعی است و نشانه خرابی دستگاه نیست. برخی از پرینترها، به خصوص پرینترهای جوهرافشان و سوزنی، با توجه به نوع ساختارشان، از قطعاتی استفاده می‌کنند که فرآیند حرکت آنها ممکن است باعث ایجاد صداهایی مانند صدای وزیدن، خرد شدن کاغذ و جابجایی قطعات مکانیکی پرینتر شود. اگر بین خرید پرینتر جوهرافشان یا پرینتر لیزری شک دارید و صدای پایین کارکرد برای شما مهم است، پرینتر لیزری را انتخاب کنید.

  علاوه بر این،  برخی از پرینترها برای کاربردهای خاصی طراحی شده‌اند و ممکن است برای چاپ حجم بالا و سریع، صدای بیشتری تولید کنند. این پرینترها معمولاً در محیط‌های صنعتی یا تجاری استفاده می‌شوند.

  انجام برخی از کارها می‌تواند برای کاهش صدای بلند در پرینتر مفید باشد. به‌عنوان مثال، اگر سکوت در محیط لازم است، بهتر است از پرینترهایی استفاده کنید که با استفاده از تکنولوژی کار می کنند که صدای کمتری تولید می کند. همچنین قرار دادن پرینتر در محیط‌های ایزوله صدا، تنظیم سرعت چاپ به حداقل ممکن و استفاده از کاغذ با کیفیت و ضخامت مناسب می‌تواند به کاهش صدای پرینتر کمک کند. اما راه حل چیست؟

  دلایل صدای بلند پرینتر

  حالت بی صدا یا سایلنت را امتحان کنید

  به طور کلی، هرچه سرعت پرینتر بیشتر باشد، صدا بلندتر است. برخی از شرکت ها، مانند Canon در مدل های سری Pixma خود، حالت بی صدا را ارائه می دهند. این ویژگی در پرینتر باعث می‌شود بازوی چاپگر آهسته‌تر حرکت کند تا سطح صدا و نویز کاهش یابد، اما صفحات با سرعت کمی کاهش یافته بیرون می‌آیند.

  پرینتر لیزری انتخاب کنید

  اگر در مرحله خرید پرینتر هستید، یک چاپگر لیزری را انتخاب کنید. مدل های لیزری بی صداتر از جوهر افشان هستند زیرا پرینتر تونر را با استفاده از برق به کاغذ منتقل می کند. در پرینتر جوهرافشان به طور مداوم بازوی چاپ به جلو و عقب حرکت می کند، با توجه به اینکه مکانیسم کار در پرینتر لیزری کاملا متفاوت است، صفحات معمولاً با نویز کمتر چاپ می شوند. بیشتر صدایی که پرینتر لیزری تولید می کند از غلتک هایی است که کاغذ را در فیوزر تغذیه می کنند. نحوه کارکرد پرینتر لیزری به گونه‌ای است که کمتر از انواع دیپر چاپگر صدا تولید می‌کند.

  صدای بلند پرینتر نشانه چیست؟

  برخی از صداهای بلندی که پرینتر تولید می کند، می‌تواند نشانه‌ای از وجود مشکلات فنی در دستگاه باشد که نیاز به تعمیر دارد. اگر صدای ناخوشایند و بلندی از پرینتر شما ساطع می شود که قبلا نشنیده بودید، قطعا پرینتر شما دچار مشکلی شده که باید حل شود. در مرحله اول توجه داشته باشید که این گونه مشکلات باید توسط تکنسین های متخصص تعمیر پرینتر رفع شود. پس بهتر است خودتان اقدام به باز کردن دستگاه نکنید. این گونه اقدامات ممکن است صدمات جبران ناپذیری به دستگاه وارد کند و حتی آن را غیر قابل تعمیر کند و مجبور شوید دستگاه دیگری خریداری کنید.

  اگر پرینتر شما صدای غیر متعارف و بلندی می دهد، می توانید با کارشناسان تعمیرات ما در اطلس سرویس به صورت تلفنی مشورت کنید و در صورت لزوم دستگاه را به مهندسین فنی ما بسپارید. شماره تماس 45277-021 در اختیار شما است. تعمیر پرینتر در اطلس سرویس با بالاترین کیفیت انجام می شود و اگر دستگاه شما نیاز به سرویس تعمیر و یا تعویض قطعه داشته باشد، با هماهنگی با شما انجام خواهد شد.

  دلایل صدای بلند پرینتر

  مهم ترین دلایل ایجاد صدای بلند پرینتر

  دلایل زیادی ممکن است سبب ایجاد صدای نامتعارف از پرینتر شود که در زیر چند دلیل برای صدای بلند پرینتر آورده شده است:

  سن پرینتر: پرینترهای قدیمی‌تر معمولاً دارای مکانیزم های مکانیکی پیچیده تری هستند که ممکن است با گذر زمان کمی فرسوده شده و صدای بیشتری ایجاد کنند. در صورتی که پرینتر شما قدیمی است، این می‌تواند دلیلی برای صدای زیاد آن باشد.

  تمیز نبودن یا خرابی قطعات: صدای زیاد پرینتر ممکن است به دلیل وجود ذرات گرد و غبار در داخل پرینتر باشد. همچنین خرابی قطعات مکانیکی داخلی نیز می‌تواند باعث ایجاد صدای زیادی شود. این خرابی قطعات می تواند شامل موارد زیر باشد :

  خرابی چرخ دنده‌های پرینتر

  خرابی چرخ دنده‌ها می‌تواند یکی از دلایل صدای بلند پرینتر باشد. چرخ دنده‌ها در سیستم عملکرد پرینتر استفاده می‌شوند تا قطعات دیگر را حرکت دهند. اگر چرخ دنده‌ها خراب شوند، ممکن است در هنگام حرکت، با دیگر قطعات برخورد کنند یا به صورت روان کار نکنند. این مشکل می‌تواند به صدای بلند و غیرعادی در هنگام چاپ منجر شود. برای رفع این مشکل، عموماً لازم است که چرخ دنده‌های خراب شده تعمیر یا تعویض شوند. کثیفی چرخ دنده‌ها نیز موجب بروز صدای بلند در پرینتر می‌شود. در این صورت لازم است آنها را تمیز کرده و روغن کاری کنید تا صدا قطع شود.

  خرابی مگنت پرینتر

  مگنت پرینتر یک قطعه مهم در سیستم عملکرد پرینتر است. به طور کلی قطعه مگنت از دو لایه تشکیل شده که در صورت خرابی هر یک از این دو لایه، پرینتر هنگام کار صدای ناهنجار تولید می کند. اگر مگنت پرینتر خراب شود یا با موانعی مانند قطعات خراب یا جسم‌های خارجی برخورد کند، ممکن است باعث تولید صدای بلند در هنگام چاپ شود. برای رفع این مشکل، می‌توان مگنت پرینتر را بررسی کرده و در صورت لزوم تعمیر یا تعویض کرد.

  خرابی هیتر فیوزینگ

  هیتر فیوزینگ یک قطعه درون پرینتر است که برای گرم کردن پودر تونر کارتریج استفاده می‌شود. اگر هیتر فیوزینگ خراب شود یا درست عمل نکند، ممکن است هنگام چاپ، صدای بلند و غیرعادی تولید شود. برای رفع این مشکل، لازم است هیتر فیوزینگ را بررسی و در صورت لزوم تعمیر یا تعویض کرد.

  خرابی کاغذ کش پرینتر

  کاغذ کش پرینتر قطعه‌ای است که برای حرکت دادن کاغذ در داخل پرینتر استفاده می‌شود. اگر کاغذ کش خراب شود یا درست عمل نکند، می‌تواند باعث برخورد غیرمعمول کاغذ با دیگر قطعات شود و صدای بلندی را تولید کند.

  خرابی موتور پرینتر

  موتور در پرینتر برای حرکت دادن قطعات مختلف مانند کارتریج‌ها، ریل‌ها، و چرخ دنده‌ها استفاده می‌شود. اگر موتور خراب شود یا درست عمل نکند، می‌تواند صدای بلند و نامنظمی را تولید کند.

  مشکلات مربوط به کارتریج

  یکی از دلایل شایع بروز مشکل صدای بلند در پرینتر، جاسازی نادرست کارتریج است. کارتریج قسمت حساس و حیاتی پرینتر است و باید به دقت در مکان مناسب خود قرار گیرد. برای رفع این مشکل، ابتدا درب پرینتر را باز کرده و کارتریج را با دستمال بدون پرز تمیز کنید. سپس کارتریج را به دقت در محل مناسب خود قرار دهید. هنگامی که کارتریج به درستی با پرینتر هماهنگ می‌شود، یک صدای کلیک ضعیف را خواهید شنید که به شما اطلاع می‌دهد که کارتریج به درستی نصب شده است.

  تمام شدن شارژ کارتریج، یکی از علل دیگر بروز مشکل صدا در پرینتر است. بنابراین، برای جلوگیری از این مشکل، حتماً به صورت دوره‌ای مخزن کارتریج را بررسی کنید و در صورت اتمام یا خرابی، بلافاصله آن را تعویض و شارژ کنید.

  مشکلات نرم افزاری پرینتر

  با یکی از دلایل ایجاد صدای بلند توسط پرینتر، خطاهای بسیار کوچک و کم اهمیت دستگاه در هنگام استفاده از آن است. ساده‌ترین راه حل برای رفع این مشکل، ریست کردن دستگاه است. با ریست کردن پرینتر، این مشکلات برطرف می‌شوند و دستگاه به حالت نرمال بازگشته و عملکرد عادی خود را انجام می‌دهد.

  برای ریست کردن پرینتر، ابتدا آن را خاموش کنید و سپس تمامی سیم‌های ارتباطی آن را به مدت یک دقیقه قطع کنید. پس از گذشت این زمان، دوباره دستگاه را وصل کنید و دستگاه را روشن کنید.

  خرابی ریل اسکنر

  بعضی از مدل های پرینتر چند کاره هستند. در واقع این دستگاه ها،  دارای قابلیت چاپ، اسکن و کپی هستند. با توجه به همین، در صورت خرابی بخش اسکنر صداهای نامتعارف و بلند از پرینتر شنیده می شود. مشکلات بخش اسکنر در بیشتر موارد مربوط به ریل های آن است. برای جلوگیری از خرابی ریل های اسکنر باید این قسمت به طور مداوم سرویس و روغن کاری شود.

  دلایل صدای بلند پرینتر

  چگونه مشکل صدای بلند پرینتر را حل کنیم؟

  همانطور که توضیح داده شد، اگر علت صدای بلند پرینتر به دلیل خرابی قطعات باشد، باید قطعه مورد نظر تعمیر یا تعویض شود. کارتریج را باید شارژ کنید و در جای صحیح خود قرار دهید. پرینتر را باید به طور مرتب تمیز کنید و گرد و غبار را از دستگاه بزدایید. علاوه بر این با ریست کردن دستگاه امتحان کنید که مشکل نرم افزاری است یا خیر.

  یکی از مهم ترین نکات در مورد رفع مشکل صدای بلند پرینتر، سرویس کردن دستگاه است. دستگاه پرینتر باید در دوره های مشخص توسط متخصص سرویس شود. بازه زمانی این دوره ها بسته به میزان کارکرد پرینتر دارد. به طور مثال پرینترهایی که کارکرد سنگینی دارند، باید در دوره های 6 ماهه سرویس شوند و دستگاه هایی که حجم کار سبکی را انجام می دهند، باید سالیانه سرویس شوند.

  شما می توانید برای سرویس دوره ای پرینتر خود، دستگاه را به کارشناسان تعمیرات ما در اطلس پرینتر بسپارید. شماره تماس 45277-021 در اختیار شماست تا با کارشناسان ما مشاوره کنید.

  جمع بندی 

  به طور کلی، صدای بلند پرینتر عمدتاً به دلیل نوع پرینتر، مشکل در قطعات و مشکلات نرم افزاری می‌تواند ایجاد شود. در صورتی که صدای بلند پرینتر نامعمول به نظر می‌رسد، ممکن است نیاز به تعمیر یا تعویض قطعات داشته باشد. در این متن، من به دلایلی که می‌توانند به تولید صدای بلند در پرینتر منجر شوند، پرداختیم. اما لازم به ذکر است که هر پرینتر ممکن است شرایط و وضعیت خاص خود را داشته باشد و برخی دلایل ممکن است در مورد برخی پرینترها صدق نکنند. بهتر است دستگاه را به متخصص ماشین های اداری بسپارید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *