مقالات دستگاه کپی

درباره پودر دولوپر دستگاه کپی بیشتر بدانید

درباره پودر دولوپر دستگاه کپی بیشتر بدانید
فهرست مطالب

  دستگاه کپی یکی از ماشین های اداری مهم و کاربردی در ادارات و دفاتر است. این دستگاه نیز مانند هر دستگاه دیگری دارای قطعات و مواد مصرفی است. اگر شما هم از کاربران این دستگاه هستید حتما نام پودر دولوپر را شنیده اید. اگر نام آن را شنیده اید اما نمی دانید پودر دولوپر چیست در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

  در این مقاله قصد داریم تا اطلاعاتی کامل درباره یکی از قطعات مهم دستگاه کپی یعنی دولوپر را به شما ارائه دهیم. بسیاری از افرادی که از دستگاه های کپی استفاده می کنند اطلاعات دقیقی از کاربرد این پودر در سیستم ندارند. بدیهی است که آشنایی با دولوپر و نحوه عملکرد آن در دستگاه موجب می شود تا کاربر استفاده درستی از دستگاه و این قطعه داشته باشد که همین امر سبب طولانی شدن عمر مفید دستگاه می شود.

   

  پودر دولوپر چیست ؟

  پودر دولوپر که در انگلیسی Developer Powder نامیده می شود یکی از مواد مصرفی دستگاه کپی است. معنای لغوی دولوپر (Developer) توسعه دهنده است. برخی از کاربران، این پودر را با نام پودر سنگین می شناسند. کاربرد این پودر، تنها در دستگاه کپی نیست و در شیمی و عکاسی آن را به عنوان ماده ای برای ظهور عکس استفاده می کنند. این پودر نقش مهمی در کارکرد دستگاه کپی انجام می دهد. پودر دولوپر در واقع مجموعه ای از دانه های مغناطیسی کوچک با بار منفی است. این مهره ها به یک غلتک فلزی چرخان متصل می شوند که آنها را از طریق تونر در قیف تونر حرکت می دهد.این مواد به این دلیل انتخاب می شوند که رسانا هستند و فرآیند دستگاه کپی با استفاده از الکتریسیته ساکن کار می کند. واحد دولوپر از دو بخش تونر و پودر تشکیل شده است.

   

  کاربرد پودر دولوپر دستگاه کپی چیست؟

  در دستگاه کپی لیزری، واحد دولوپر، بخشی است که پودر تونر را قبل از چاپ از طریق سیستم چاپ می کشد. تفاوت بین چاپگرهای مبتنی بر جوهر و چاپگرهای لیزری در این است که چاپ با دستگاه های لیزری به جای انتقال مستقیم جوهر، به چسبیدن پودر تونر خشک به صفحه است.

  همانطور که توضیح داده شد دولوپر از قطعات آهنی ساخته شده است که الکتریسیته ساکن را هدایت می کند و ذرات تونر را جذب می کند. پودر سنگین در واقع نقش حامل تونر را ایفا می کند. دستگاه کپی مانند چاپگرهای دیگر برای چاپ متون و تصاویر از تونر استفاده می کند. مخزن دولوپر در قسمت بالایی تانک تونر قرار دارد. در زمان آغاز فرایند چاپ، پودر سنگین با تونر مخلوط می شود. واحد توسعه دهنده مجموعه ای از مهره های بسیار کوچک است که به یک استوانه یا غلتک فلزی دوار متصل شده اند. مهره ها حامل بار الکتریکی منفی کوچک هستند که وقتی از داخل قیف تونر عبور می کند، تونر را جذب می کند. جذب شدن به این دلیل اتفاق می افتد که پودر تونر دارای بار الکتریکی مثبت است. سپس درام مهره های دولوپر پوشیده شده با تونر را از کنار مجموعه درام عبور می دهد که دارای نسخه الکترواستاتیکی از تصویر برای چاپ است. تصویر الکترواستاتیک دارای بار منفی قوی تری نسبت به دولوپر است که تونر را از دولوپر دور می کند و روی درام می کشد تا تصویر را تشکیل دهد. دستگاه از گرما برای چسباندن دائمی تونر به کاغذ استفاده می کند. سپس دولوپر دوباره به داخل قیف تونر می رود تا پودر تونر بیشتری جمع کند.

  پودر دولوپر

   پودر دولوپر جزو مواد مصرفی است؟

  بسیاری از کاربران پودر دولوپر را یکی از قطعات دستگاه کپی می دانند. اما اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم این پودر جزو مواد مصرفی است. به زبان ساده دولوپر در دستگاه های کپی و چاپ به شکل فیزیکی مصرف نمی‌شود اما این ماده در مدت زمان مشخصی کیفیت خود را از دست می‌دهد و شما باید آن را تعویض کنید. برخی دیگر از دستگاه ها که این هشدار را اعلام نمی کنند، کاربر با توجه به کم شدن کیفیت چاپ باید تشخیص دهد باید پودر دولوپر تعویض شود.

   

  نقش پودر دولوپر با کیفیت در چاپ

  همانطور که در بالا توضیح داده شد، خاصیت مغناطیسی که در پودر دولوپر وجود دارد تونر را به درام می رساند. از همین خاصیت و نحوه کارکرد مشخص است که اگر این پودر با ناخالصی ترکیب شود، اثر خود را از دست میدهد. همین بی اثر شدن دولوپر به معنی انجام فرایند چاپ بی کیفیت است اولین نتیجه ترکیب پودر سنگین با ناخالصی، ظهور رگه‌های سفیدی بر روی کاغذ است. کیفیت پودر با گذشت زمان و استفاده طولانی مدت، کاهش پیدا می کند و به همین دلیل بعد از مدتی نیاز است این پودر را تعویض کنید.

   

  بی کیفیت شدن دولوپر چه تاثیری در دستگاه دارد؟

  هر گونه مشکلی که در کیفیت دولوپر به وجود آید، علاوه بر اینکه تاثیر منفی که بر کیفیت چاپ دارد، مصرف تونر را نیز به شدت بالا خواهد برد. همین امر موجب بالا رفتن هزینه های چاپ شما می شود. از تاثیرات دیگر استفاده از دولوپر بی کیفیت در دستگاه کپی می توان به ریزش پودر تونر اشاره کرد. همچنین پودر دولوپر بی کیفیت در طول زمان می تواند به قطعات دیگر دستگاه کپی آسیب وارد کند. معمولا افتادن خطوط سفید در کاغذ چاپ شده که یکی از مشکلات رایج دستگاه کپی است، مهم ترین نشانه بی کیفیت شدن دولوپر است.

  درباره پودر دولوپر دستگاه کپی بیشتر بدانید

  نگهداری از پودر دولوپر

  با توجه به نقش مهمی که دولوپر در چاپ دارد، باید در نگهداری و حفظ کیفیت این پودر نهایت دقت و احتیاط را بکار برد. علاوه بر تاثیرگذاری این پودر روی کیفیت چاپ، وجود هرگونه ناخالصی در آن موجب آسیب به سایر قطعات دستگاه می شود. دولوپر دستگاه کپی، مانند تونر باید در مکانی نگهداری شود که کاملاً خشک و کم‌حرارت باشد. دمای بالا و یا وجود رطوبت در محل نگهداری دولوپر موجب کاهش کیفیت آن می شود. دمای بالا و رطوبت موجب چسبیدن ذرات تونر به هم می شود و دولوپر نیز از این مسئله متأثر می شود. کم شدن کیفیت چاپ بر اثر این مشکل، در بسیاری از موارد باعث سردرگمی در تشخیص علت کیفیت پایین چاپ می‌شود که اطلاعات شما در مورد این پودر می تواند به رفع مسئله کمک کند. علاوه بر این ها شما باید نحوه نگهداری از دستگاه کپی را هم بدانید تا بر همه جوانب حفظ و نگهداری از دستگاه واقف باشید.

   

  چه زمانی باید دولوپر دستگاه کپی را تعویض کرد؟

  برخی از شرکت‌ های سازنده دستگاه کپی، سیستمی را در دستگاه پیش‌ بینی می‌ کنند که افت محسوس کیفیت و در حقیقت زمان تعویض دولوپر را اعلام می‌ کند. در واقع این دستگاه ها با استفاده از چیپ هایی که در آن تعبیه شده، تعداد برگه هایی که با پودر دولوپر موجود چاپ شده است را محاسبه می کنند. بعد از اینکه عدد محاسبه شده، به حد نصاب رسید؛ چیپ به سیستم ارور ارسال می کند. چنین سیستمی برای تونر نیز وجود دارد.شما با دیدن این هشدار در دستگاه باید پودر دولوپر را تعویض کنید تا بتوانید چاپی با کیفیت و بدون مشکل داشته باشید. گاهی بعد از تعویض دولوپر هنوز با خطای روشن ماندن چراغ مربوط به آن روبرو می‌ شوید که با توجه به مدل دستگاه باید عمل ریست کردن کنتور دولوپر را انجام دهید.

   

  تعویض پودر دولوپر

  توجه کنید که پودر دولوپر یکی از اجزای مهم در چاپ دستگاه کپی است، پس بهتر است برای تعویض پودر از بهترین محصولات موجود در بازار در این زمینه استفاده کنید. تعویض پودر دولوپر دستگاه کپی از هر برندی آسان نیست. مثلا اگر دستگاه کپی شارپ دارید بهتر است به نمایندگی های مجاز ماشین های اداری این برند مراجعه کنید. تعویض پودر دولوپر کاری تخصصی است که باید توسط افراد متخصص انجام شود. پس به فکر تعویض پودر توسط خودتان نباشید، زیرا ممکن است به دستگاه آسیب های جدی وارد شود. هرگز تونر یا دولوپر را داخل زباله نریزید زیرا ممکن است در صورت استنشاق باعث التهاب گلو و مشکلات تنفسی شود.

  پودر دولوپر

  خرید پودر دولوپر

  برای خرید پودر دولوپر بهتر است از مراکز معتبر و دارای مجوز ماشین های اداری استفاده کنید. در بازار مواد تقلبی و غیر اصلی زیادی وجود دارد که ممکن است با وجود قیمت پایین تری که دارد شما مجاب به خرید آن شوید. اما باید توجه کنید این پودر های بی کیفیت ممکن است به دستگاه شما آسیب برساند. برای خرید پودر دولوپر با کیفیت با مرکز فروش اطلس پرینتر تماس بگیرید تا علاوه بر تهیه این پودر، کارشناسان ما بتوانند فرآیند تعویض را در دستگاه شما انجام دهند. با شماره 45277-021 تماس بگیرید تا مشاورین ما شما را راهنمایی کنند.

   

  قیمت پودر دولوپر

  قیمت پودر دولوپر نسبت به تونر بالاتر است اما از لحاظ زمانی پودر سنگین دیرتر از تونر تعویض میشود. این پودر معمولا در بسته های یک کیلویی ارائه می شود. تأثیر کیفیت دولوپر هم در چاپ و هم در سلامت قطعات دستگاه کپی بسیار زیاد است. به همین دلیل توصیه میشود که همیشه از بهترین و باکیفیت ترین محصولات موجود در بازار استفاده کنید و سعی کنید به دنبال پودر دولوپر ارزان نباشید.

  جمع بندی

  به طور کلی باید گفت پودر دولوپر نقش مهمی در فرآیند چاپ دارد و عدم توجه به افت کیفیت دولوپر نه تنها هزینه‌ی چاپ را بالا می‌ برد بلکه باعث افت شدید کیفیت در چاپ می شود، پس بهتر است از بهترین انواع آن استفاده کنید.