مقالات پرینتر

چاپگر چیست؟ 5 نکته مهم درباره چاپگر و انواع آن

چاپگر چیست؟

چاپگر یا به انگلیسی پرینتر (Printer) یکی از تجهیزات مخصوص چاپ می باشد که به وسیله جوهر یا پودر متون را بر روی کاغذ (در جنس های متنوع) پرینت می کند. چاپگرها جزو وسائل جانبی یک یارانه محسوب می شود. پرینترها معمولا به وسیله کابل USB به رایانه یا گوشی های هوشمند متصل می شوند، اما در چاپگرهای جدیدتر، فناوری های نوین مانند وای فای، بلوتوث، LAN و.. برای اتصال رایانه اضافه شده است. چاپگرها یکی از مهم ترین ارکان در اداره ها و مکان های دولتی محسوب می شوند. چاپگرها می توانند ابعادی متفاوت داشته باشند؛ از لیبل پرینترهای رومیزی کوچک تا چاپگرهای بسیار بزرگ برای چاپ های زیاد و سنگین.

5نکته مهم درباره چاپگر و انواع آن

شما برای اینکه بتوانید یک چاپگر خوب و با کیفیت را تشخیص دهید، باید به موارد زیر توجه کنید:

  • وضوح پرینتر: وضوح dpi یک پرینتر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. معمولا وضوح یک پرینتر عادی، 600 dpi می باشد و پایین تر از آن، به شما چاپی بی کیفیت تحویل خواهد داد مگر آنکه دنبال خریداری یک لیبل پرینتر (چاپگر رومیزی های کوچک صرفا جهت چاپ بارکد و لیبل) باشید.
  • سرعت پرینترها: سرعت پرینترهای شما باید حداقل از 356 میلی متر در ثانیه شروع شود؛ یعنی یک چاپگر عادی لیزری حدود 20 الی 30 برگه در دقیقه چاپ کند. البته سرعت چاپگرها کاملا می تواند بسته به نوع چاپگر (سوزنی، چند کاره، جوهرافشان) متفاوت باشد. اگرچه یک پرینتر لیزری سرعت بسیار بیشتری نسبت به جوهرافشان دارد، اما کیفیت چاپ پرینترهای جوهرافشان بسیار بالاتر می باشد.
  • فناوری: فناوری اصلی یک چاپگر، کابل USB می باشد. اما سعی کنید از پرینترهای جدیدتر استفاده کنید که از فناوری های نوین مانند بلوتوث، وای فای و … استفاده می کنند. فناوری نوین دسترسی شما را پرینترها بسیار آسان می کند.
    کارایی: یک پرینتر تک کاره، تنها قادر به پرینت گرفتن می باشد. اما اگر به دنبال یک پرینتر همه فن حریف هستید، پرینترهای چندکاره مناسب شماست. با توجه به نیازهای شما، پرینترها به تک کاره، سه کاره و چهارکاره تقسیم می شوند که کارهای فکس، کپی، اسکن و پرینت را انجام می دهند.
  • سایز پرینتر: پرینترهای لیزری نسبت به جوهرافشان ها از فضای بیشتری استفاده می کنند. لیبل پرینترها مخصوص لیبل زدن و بارکدها استفاده می شوند که ابعاد نسبتا کوچکی دارند. اما پرینترهای لیزری و جوهرافشان نیازمند یک فضای بزرگ تری هستند، مخصوصا اگر پرینتر چندکاره داشته باشید.

تفاوت کارایی پرینترها

چاپگرها در قرن بیستم به وجود آمده اند و قدمت زیادی ندارند؛ معمولی ترین چاپگر باید قادر به چاپ متون ساده بر روی کاغذها باشد. با این حال، امروزه چاپگرها با توجه به کارایی که دارند، به چندین نوع تقسیم می شوند. مهم ترین چیزی که چاپگرها را از یکدیگر سوا می کند، چاپ رنگی و سیاه و سفید می باشد. اما همه پرینترها تنها کار پرینت را انجام نمی دهند؛ بلکه ما پرینترهای زیادی داریم که چندکاره هستند. پرینترهای چندکاره که به چاپگرهای چند منظوره نیز معروف هستند، بهترین گزینه برای مصارف خانگی محسوب می شوند. اما تفاوت پرینتر های چندکاره با یک پرینتر عادی چیست؟


پرینترهای تک کاره:
معمول ترین نوع پرینترها. چاپگرهای تک کاره که در بازار به وفور پیدا می شود، تنها کار پرینت را انجام می دهند. پرینترهای تک کاره از ارزان ترین نوع پرینترها هستند. نوع یک پرینتر تک کاره می تواند جوهرافشان، لیزری یا سوزنی باشد؛ ولی دقت کنید که پرینترهای تک کاره معمولا اندازه برگه A4 را چاپ می کنند مگر اینکه چاپگر سایز A3  خریداری کنید.

پرینترهای سه کاره:
از الان در توضیحات اشاره کنیم که پرینتر دو کاره نداریم و یکسره به سراغ پرینتر سه کاره می رویم. پرینتر سه کاره علاوه بر پرینت، کار اسکن و کپی نیز انجام می دهد. معمولا پرینترهای سه کاره با ابعادی بزرگ را می توان در کافی نت ها مشاهده کرد. پرینترهای سه کاره کوچک تر نیز مخصوص مصارف خانگی نیز موجود می باشد.

پرینترهای چهارکاره:
پرینترهای چهارکاره به علاوه پرینت، اسکن و کپی، فکس نیز انجام می دهد. پرینترهای چهارکاره برای اداره ها و شرکت های بزرگ بسیار مناسب بوده و چاپ های سنگین در ابعادهای بزرگ از برگه A4 را به راحتی می تواند انجام دهد.
معایب و مزایا پرینترهای چندکاره:
پرینترهای چندکاره از مزایای زیادی برخوردار هستند؛ فضای کمتری اشغال می کنند و همچنین سرعت و دقت کاربر را بسیار بالاتر می برد. شما با استفاده از پرینترهای چندکاره مجبور نیستید از این دستگاه به آن دستگاه بروید و پرینت ها و اسکن ها با سرعت و انعطاف بیشتری انجام می گیرد.
اما پرینترهای چندکاره یک عیب بزرگ دارد؛ زمانی که دستگاه دچار نقص فنی می گردد، تمام بخش های آن اعم از کپی، اسکن یا .. از کار می افتد و شما عملا نمی توانید هیچ کاری با دستگاه بکنید. همچنین هزینه ای که بابت تعمیرات یک پرینتر چندکاره می دهید، چندین برابر یک پرینتر تک کاره خواهد بود.

معرفی انواع چاپگر (پرینتر) از نظر رنگ

چاپگر سیاه و سفید: چاپگرها از نظر رنگ به دو دسته سیاه-سفید و رنگی تقسیم می شوند. همانطور که گفته شد، چاپگرهای لیزری مخصوص چاپ های سیاه و سفید می باشند. رنگ پودر کاملا مشکی بوده که بر روی کاغذ سفید رنگ، مطلب موردنظر چاپ می گردد. چاپگرهای سیاه و سفید بسیار رایج بوده و برای هر کاری استفاده می شوند؛ منتها برای مواردی مانند عکاسی یا پرینت های رنگی به طور کلی مناسب نیستند.

 

پرینتر اچ پی HP Pro M706n یک چاپگر لیزری سیاه وسفید سایز A3 تک کاره که سرعت بالا و کیفیت بسیار خوبی دارد و به شما این امکان را می دهد که مطالب خود را سریعا چاپ کنید.
چاپگر های رنگی: چاپگرهای رنگی به دو دسته لیزری رنگی و جوهر افشان تقسیم میشوند از نظر ابعاد و قیمت، بالاتر تر از چاپگرهای لیزری (سیاه و سفید) هستند. چاپگرهای لیزری رنگی نیز توانایی چاپ های رنگی را دارند . البته مدل های خاصی از پرینترهای لیزری چاپ های رنگی انجام می دهند.
جوهرهای رنگی استفاده شده در جوهرافشان ها و پودرهای چاپگر لیزری رنگی از قیمت بالاتری نسبت به جوهرهای سیاه رنگ برخوردار بوده و به همین دلیل، هزینه چاپ های رنگی از سیاه و سفید بیشتر می باشد.
چاپگرهای رنگی مخصوص پرینت های نقاشی، عکاسی و کتب مصور می باشد. سرعت این چاپگرها از نوع سیاه و سفید پایین تر بوده و از وضوح و دقت بالاتر حساسیت بیشتری برخوردار است. در استفاده از چاپگرهای جوهر افشان رنگی دقت کنید که باید جوهرها را چند مدت یکبار تمیز و سرویس کنید تا چاپگر شما دچار مشکل نشود. یکی از بهترین دستگاه های رنگی تولید شده  کمپانی HP  پرینتر اچ پی HP CP5225dnیک نوع چاپگر لیزری رنگی می باشد.

 

تفاوت چاپگرها از نظر مکانیسم

پرینتر لیزری:
معمول ترین نوع پرینتر. پرینترهای لیزری تماما مخصوص چاپ های سیاه و سفید درست شده اند. پرینترهای لیزری ظرفیت بالایی دارند و قادر به چاپ 20 الی 30 برگه در هر دقیقه هستند. پرینترهای لیزری برای چاپ عکس ها مناسب نیستند؛ اگرچه این پرینترها قادر به چاپ عکس ها هستند اما در کیفیتی پایین چاپ می کنند.
پرینترهای لیزری از وضوح 203 DPI شروع شده و تا 2400 dpi نیز می رسد. البته وضوح 203 معمولا برای لیبل پرینترها یا چاپگرهای رومیزی مناسب بوده و پرینترهای لیزری با ابعاد بزرگ تر وضوح 600 dpi دارند. پرینترهای لیزری بهترین گزینه برای چاپ های سنگین و شرکتی با حجم بالا می باشد.

پرینتر جوهرافشان:
پرینترهای جوهرافشان کاملا مخصوص چاپ عکس ها می باشد. پرینترهای جوهرافشان معمولا بین 10 الی 15 برگه رنگی یا عکس چاپ می کنند و از حساسیت بالاتری نسبت به پرینترهای لیزری برخوردار هستند؛ کاربر حتما باید جوهر مخصوص پرینترهای جوهرافشان را چک کند تا در صورت خشک شدن کارتریج، آن را عوض کند. در غیر این صورت، چاپ با جوهر های رنگی کاملا با مشکل مواجهه خواهد شد.

پرینتر سوزنی:
پرینترهای سوزنی قدیمی ترین نوع پرینتر محسوب می شود که امروزه، همچنان در دست چاپ است. پرینترهای سوزنی کاملا برای مصارف اداری، کار می کنند و پرینت های سیاه و سفید به کاربر تحویل می دهد؛ البته این پرینترها قادر به چاپ جوهرهای رنگی نیز می باشند اما کیفیت چندانی ندارند. پرینترهای سوزنی در دادگاه و برخی از اداره های دولتی می توان یافت؛ اما به طور کلی چندان طرفدار زیادی ندارد.
پرینترهای سوزنی از سوزن های بسیار باریک تشکیل شده که با ضربه زدن بر کاغذ، جوهر بر روی آن چاپ می گردد. یکی از مزیتهای پرینتر های سوزنی برجسته کردن کاغذ میباشد که کاملا مناسب چاپ چک ( غیر قابل جعل ) میباشد . این نوع پرینترها براساس سرعت کاربر می تواند می تواند 1 الی 3 صفحه در دقیقه چاپ کند. بنابراین این پرینتر را برای مصارف سنگین و سرعتی، پیشنهاد نمی کنیم.


راهنمای خرید چاپگر مناسب

معمولا برای اینکه بتوانید یک پرینتر خوب انتخاب کنید، باید به وضوح، سرعت چاپ و بدنه آن دقت داشته باشید. در مطالب بالاتر ذکر کردیم که برای خرید یک پرینتر، معمولا چه وضوح و چه سرعتی باید داشته باشد. اما موارد مهم تری علاوه بر موارد بالا نیز هست که باید در خرید پرینتر خود، به آن توجه داشته باشید.
اولین نکته ای که در خرید یک پرینتر باید دقت کنید، نیاز شما به پرینتر می باشد. اگر فعالیت شما به گونه ای باشد که با چاپ های رنگی سروکار دارید، بهتر است پرینترهای لیزری-رنگی یا جوهرافشان خریداری کنید. اما اگر فعالیت شما مربوط به چاپ متون می باشد، پرینترهای لیزری بهترین گزینه برای شماست.
کارایی پرینتر خود را مشخص کنید؛ اکثریت پرینترها تک کاره هستند و تنها کار پرینت را انجام می دهند. اما اگر می خواهید خیلی هزینه نکنید ولی در عین حال با یک تیر دو نشان بزنید، می توانید از پرینترهای چندکاره استفاده کنید. پرینترهای چندکاره به شما این امکان را می دهد تا از فکس، کپی یا اسکن استفاده کنید.
دقت کنید که معمولا کابل یو اس بی، اتصال اصلی یک پرینتر می باشد. اما اگر کار اداری سنگین دارید که نیازمند یک شبکه مشترک برای وصل شدن به یک پرینتر باشد، باید پرینتری خریداری کنید که یا قابلیت دسترسی به شبکه NETWORK ، وای فای یا استفاده از بلوتوث را دارا باشد.
از سایز پرینتر خود مطمئن شوید. دقت کنید که پرینتر شما باید یک سایز معقول با دفتر شما داشته باشد و درعین حال، از پس ماموریت های شما بربیاید. بنابراین اگر حجم کاری سنگینی دارید، حتما یک پرینتر خیلی با کیفیت خریداری کنید حتی اگر هزینه ی بالاتری نسبت به دیگر چاپگرها داشته باشد.
در خصوص مکانیسم و نوع کاربری پرینترها قبلا گفته ایم. نکته بعدی، جوهر پرینتر شماست. برخی از افراد، از شارژر کارتریج استفاده می کنند تا کمبود جوهر خود را برطرف کنند؛ این مورد در پرینترهای رنگی به دلیل گران بودن جوهرهای رنگی بسیار دیده شده است. به هیچ وجه اینکار را نکنید تا به مرور زمان پرینتر شما دچار آسیب نشود. جوهرهایی برای پرینتر خود خریداری کنید که از کیفیت خوبی برخودار باشند.
برای اینکه بتوانید یک پرینتر مناسب خریداری کنید، باید به برند پرینتر خود دقت کنید. برندهای اچ پی و کانن یکی از بهترین برندها در زمینه چاپگر می باشند. برند اپسون نیز در بخش پرینترهای جوهرافشان عملکرد خوبی داشته و در رده سوم قرار می گیرد.