مقالات اسکنر

آموزش نصب اسکنر به صورت مرحله به مرحله

اموزش نصب اسکنر
فهرست مطالب

  اسکنر یکی از پرکاربردترین دستگاه‌های جانبی کامپیوتر و لپ تاپ محسوب می‌شود. برخی از اداره ها و کافی نت ها بدون اسکنر حتی نمی توانند یک صفحه کپی بگیرند؛ به همین دلیل اتصال صحیح اسکنر به دستگاه بسیار اهمیت دارد. پس از اتصال اسکنر به کامپیوتر، می‌توانید فایل‌های مورد نظر خود را از طریق این دستگاه با سیستم کامپیوتری به اشتراک بگذارید. نصب اسکنر در کامپیوتر، این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد تا اسناد، تصاویر و هر اوراقی را به کامپیوتر منتقل کنید. 

  امروزه با توجه به پیشرفته شدن دستگاه های اسکنر، پروسه اتصال اسکنر به کامپیوتر در مقایسه با قبل بسیار ساده‌تر شده است. اما بعضی از کاربران، هنوز هم برای شناسایی و نصب درایور اسکنر در سیستم کامپیوتری دچار مشکل می‌شوند. امروز قصد داریم، نحوه اتصال اسکنر با کامپیوتر را بررسی کنیم. تا انتهای این مقاله با اطلس پرینتر همراه باشید.

  نصب اسکنر، مخصوصا اگر دستگاه خود را با پرینترها در یک شبکه به اشتراک گذاشته باشید، ممکن است کمی پیچیده باشد. مدل های قدیمی اسکنرها تنها با استفاده از کابل USB به دستگاه ها متصل می شدند؛ اما امروزه اتصال اسکنرها بسیار راحت تر شده است. زمانی که یک دستگاه اسکنر جدید را به سیستم یا شبکه خانگی خود اضافه می کنید معمولا می توانید بدون انجام نصب خاصی اسکن تصاویر و اسناد را آغاز کنید. منتها ممکن است برخی از اسکنرها قلق خاصی داشته باشند و کمی کاربر را در هنگام نصب دچار مشکل کند.

  برای اینکه اسکنر را به سیستم کامپیوتری متصل کنید، باید بدانید ممکن است با توجه به مدل دستگاه، مراحل کمی متفاوت باشد  با این حال کلیات کار یکسان است، اما بین نصب اسکنر خانگی، اسکنر اداری، یا اسکنر بایگانی تفاوتی خاصی وجود ندارد. با مطالعه نکاتی که در ادامه به آن می‌پردازیم، می‌توانید اکثر اسکنرهای موجود در بازار را به کامپیوتر متصل کنید.

  نصب اسکنر

  نکته های قبل از نصب اسکنر

  اگر دستگاه شما به طور خودکار نصب نشد، باید آن را به صورت دستی نصب کنید. موارد زیر را با دقت مطالعه کنید و قبل از انجام مراحل نصب در نظر داشته باشید:

  • حتما از سالم بودن اسکنر خود مطمئن شوید
   مهم ترین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید سلامت فیزیکی و عملکرد درست دستگاه اسکنر است. زمانی که اسکنر خود را خریداری می کنید، حتما از صحت و سلامت دستگاه اسکنر مطمئن شوید. اسکنر شما باید یک کابل USB، یک کابل برق و یک سی دی که درایورها را در خود ذخیره می کند، داشته باشد. علاوه بر این، شرکت سازنده اسکنر، یک دفترچه راهنما درون آن قرار داده است. تمامی نکات ضروری در رابطه با نحوه اتصال اسکنر به کامپیوتر در این دفترچه راهنما موجود است. دقت کنید که هر اسکنر با توجه به برندی که دارد، دارای درایورهای متفاوت است. درایورها بسیار مهم هستند و حتما سی دی های درایور را در مکانی امن قرار دهید تا گم نکنید. در مدل های جدید، درایور به صورت سی دی ارائه نمی شود و شما باید درایور را از طریق سایت متناسب با مدل دستگاه خود، دانلود کنید.

  درایور نصب اسکنر

  • سیستم کامپیوتر را چک کنید تا بدون مشکل کار کند
   دقت کنید که برخی از سیستم های کامپیوتر اسکنر شما را ممکن است شناسایی نکنند. به احتمال زیاد مشکل سیستم شما ویندوز قدیمی و آپدیت نشده، باشد. در مواردی نادر ممکن است بخش اتصال کامپیوتر به طور کلی از کار افتاده باشد که باید دستگاه را تعمیر کنید.
  • پس از اینکه از سلامت اسکنر و سیستم خود مطمئن شدید، به سراغ نصب اسکنر می رویم. استفاده از کابل USB یکی از ابتدایی ترین و آسان ترین راه های نصب اسکنر است. پس از اینکه درایورها را نصب کردید اسکنر را از طریق کابل USB به کامپیوترتان وصل کنید دستگاه به صورت خودکار اسکنر را شناسایی می کند.
  • قبل از نصب اسکنر، تمام برنامه‌های غیرضروری موجود در کامپیوتر را ببندید.

   

  وصل کردن اسکنر به کامپیوتر

  با چک کردن موارد بالا و اطمینان از سالم بودن اتصالات اسکنر و کامپیوتر، باید دستگاه اسکنر را از طریق کابل پاور به پریز برق متصل کنید. تقریبا کابل پاور تمام اسکنرهای موجود در بازار، با پریزهای استاندارد، سازگار هستند. البته، برخی از اسکنرهای کوچک، برای تامین انرژی به باتری یا کابل USB مجهز هستند.

  سپس، باید اسکنر را از طریق کابل اتصال که در بیشتر اوقات یک کابل USB است، به سیستم کامپیوتر متصل کنید. در بسیاری از مدل ها به محض انجام این کار، کامپیوتر به صورت خودکار، اسکنر را به واسطه کابل اتصال، شناخته و درایورهای اولیه را نصب خواهد کرد.

  وصل کردن اسکنر به کامپیوتر

  نصب اسکنر بدون تنظیمات 

  برخی از اسکنرها دارای ویژگی Plug and Play هستند. Plug and Play فناوری است که ویندوز از آن برای شناسایی تجهیزات و دستگاه ها استفاده می کند. از طریق این قابلیت نصب و راه اندازی خودکار انجام می شود. اگر در اسکنر شما قابلیت Plug and Play فعال است، بعد از اتصال دستگاه شما با کابل به کامپیوتر، ویندوز یک پیام Found New Hardware را در قسمت اعلان نوار وظیفه (در گوشه سمت راست پایین) نشان می‌دهد و دستگاه‌ شما به‌طور خودکار نصب می‌شوند.

  نصب اسکنر

  مراحل نصب اسکنر

  1. منوی Start را باز کنید.
  2. گزینه Control Panel را انتخاب کنید.
  3. سپس روی گزینه Hardware and Sound کلیک کنید.
  4. در این مرحله، گزینه Device Manager را انتخاب کنید.
  5. حالا گزینه Scan For Hardware Changes را انتخاب و صبر کنید تا کامپیوتر دستگاه‌های جانبی نصب شده روی کامپیوتر را شناسایی کند.
  6. ممکن است در این مرحله پیغام نصب اسکنر به‌درستی انجام نشده‌است، روی صفحه نمایش داده شود. در این شرایط اتصال کابل را چک کنید. 
  7. باید CD درایور نرم ‌افزار را در دستگاه قرار دهید.
  8. سپس درایور را نصب و اجرا کنید تا اسکنر بتواند در سیستم نصب شود.
  9. در کادر باز شده روی گزینه NEXT و Finish کلیک کنید.
  10. مراحل نصب اسکنر تکمیل شده و دستگاه آماده به کار است.

   

  استفاده از اسکنر بعد از نصب

  در دستگاه هایی که قبلا چندین اتصال اسکنر وجود دارد، لیستی برای کاربر بالا می آید؛ کاربر باید اسکنر موردنظر را از بین این لیست انتخاب کند. اگر دستگاه شما اصلا نرم افزار اسکن را به صورت پیش فرض ندارد، باید نرم افزارهای اسکن را در کامپیوتر خود نصب کنید.

  • در این بخش باید به سراغ سی دی های حاوی درایورها بروید. این درایورها بسیار بسیار مهم هستند و رکن اصلی نصب اسکنر محسوب می شود. اگر سی دی درایور خود را گم کردید، باید برند اسکنر خود را چک کنید و سپس در سایت برند موردنظر، درایور را دانلود کرده و بر روی دستگاه خود نصب کنید.
  • زمانی که موارد فوق را انجام داده اید، برای امتحان، یک فایل را در اسکنر قرار دهید و سپس کلید اسکن را فشار دهید. سپس در بخش جستجو ویندوز جمله Windows Fax and Scan را تایپ کنید.
  • سپس وارد بخش Windows Fax and Scan شوید و در نوار بالایی، گزینه New Scan را انتخاب کنید. دقت کنید که در این بخش، باید اسم اسکنر خود را مشاهده کنید.
  • سپس در بخش پروفایل، فایل اسکن خود را انتخاب و در بخش Color Format، رنگ فایل اسکن شده را انتخاب کنید.
  • فرمت اسکن شما بستگی به نیاز شما دارد؛ می تواند PDF یا JPG باشد.

  تمام! فایل شما اسکن شده است.

  استفاده از اسکنر بعد از نصب

  چه مشکلی می تواند در حین نصب اسکنر به وجود بیاید؟

  اسکنرها به پیچیدگی پرینترها نیستند، اما به هر حال هر دستگاهی می تواند ارور مختص به خود را داشته باشد. اگر موارد اولیه را بررسی نموده اید و همچنان در اسکن کردن مشکل دارید، باید کامپیوتر خود را چک کنید:

  • ابزاری در بخش جستجو ویندوز با نام Windows Restore به شما کمک می کند که تنظیمات کامپیوتر خود را به حالت پیش فرض برگردانید تا اسکنر شما شناسایی شود.
  • اگر قبلا اسکنر وصل کرده بودید و حال قصد نصب اسکنر جدید را دارید، باید اسکنر قبلی خود را حذف کنید. کافی ست به بخش کنترل پنل کامپیوتر بروید و اسکنر قدیمی را Uninstall کنید.

   

  نصب اسکنرهای چند کاره

  با وجود اینکه پرینترها فقط وظیفه پرینت کردن را به عهده دارند، اسکنرها تنها فایل ها را اسکن می کنند. بنابراین زمانی که می خواهید اسکنر خود را به دستگاه موردنظر متصل کنید، دقت کنید که با پرینتر اشتباه نگیرید؛ معمولا برخی از پرینترها سه کاره یا چهار کاره هستند. پرینترهای سه کاره، عمل پرینت، اسکن و کپی را انجام می دهند و پرینترهای چهارکاره علاوه بر موارد ذکر شده، فکس را نیز در اختیار کاربر قرار می دهد. 

  در این حالت، باید در بخش جستجو ویندوز، Printers And Scanners را تایپ کنید تا پرینتر نصب شده خود را انتخاب و بر روی گزینه Manage کلیک کنید تا اسکنر مورد نظر شما بالا بیاید. توجه کنید باید مراحل نصب پرینتر را به درستی انجام داده باشید. در اینجا دستگاه اسکنر شما را پیدا می کند و مشکل برطرف خواهد شد؛ مگر اینکه در بخش درایو یا دیگر نرم افزارها، دستگاه شما دچار مشکل باشد.

   

  نصب و اتصال اسکنر به کامپیوتر از طریق شبکه

  نحوه نصب و اتصال اسکنر به کامپیوتر از طریق برنامه FlexiHub روند آسانی دارد. این روش به شما اجازه می‌دهد دستگاه های اسکنر راه دور را از طریق شبکه به اشتراک بگذارید و از طریق دستگاه‌های مختلف به آن وصل شوید.

  این نرم‌افزار از انواع مختلف درگاه USB و سریال پشتیبانی می‌کند. این برنامه از سیستم‌عامل‌های Windows، MacOS، Linux و Android سازگار است و استفاده از آن آسان است.

  ابتدا باید یک حساب یا اکانت کاربری بسازید. زمانی که حساب FlexiHub خود را ایجاد و راه‌اندازی کردید، تمام تجهیزات جانبی متصل به رایانه محلی در سیستم نمایش داده می‌شوند و می‌توانید از راه دور به آن‌ها دسترسی داشته باشید. استفاده از این روش می‌تواند در شرکت‌ها یا دفاتری که چند نفر نیاز به اسکن دارند، مفید باشد.

  اگر اسکنر بی‌سیم دارید، می‌توانید آن را از طریق اتصال شبکه و USB تنظیم کنید. برای این کار کافی است:

  • ابتدا اطمینان حاصل کنید که دستگاه اسکنر روشن است و به شبکه کامپیوتری شما متصل است.
  • سیستم عامل به صورت اتوماتیک اسکنر را تشخیص داده و درایورهای مورد نیاز را برای راه‌اندازی اسکنر نصب کرده است.
  • اگر نصب درایور‌ها انجام نشد، اتصال دستگاه به شبکه را دوباره چک کنید. اگر در نصب باز هم مشکلی وجود دارد، می‌توانید آن را به صورت دستی نصب کنید.
  • چنانچه این فرآیند در همه اسکنرها یکسان نیست، برای اطلاع داشتن از جزئیات نحوه نصب و اتصال اسکنر باید دفترچه راهنما همراه دستگاه یا ‌سایت تولید کننده را بررسی کنید.

  نصب و اتصال اسکنر به کامپیوتر از طریق شبکه

  نصب اسکنر در ویندوز 10

  بیشتر سیستم های امروزی، دارای ویندوز 7 و 10 هستند. نصب اسکنرها در ویندوز 7 چندان دشواری ندارد و کاربر به راحتی می تواند اسکنرها را در ویندوز 7 نصب کند. اما با قطع شدن آپدیت های ویندوز 7، موج بزرگی از کاربران به دنبال استفاده از ویندوز 10 افتاده اند. ویندوز 10 به طور کلی چندان دشواری در نصب اسکنر ندارد اما باید یک سری موارد را در نصب اسکنر رعایت کنید:

  • به طور کلی، اسکنرها از USB برای اتصال استفاده می کنند. زمانی که با کابل USB به دستگاه متصل شدید، ویندوز به صورت خودکار اسکنر شما را پیدا می کند. اگر این فرآیند به صورت خودکار انجام نشد، باید وارد Settings شوید و سپس به بخش Devices بروید. بر گزینه Printers and Scanners کلیک کنید و Add a Printer or Scanner را انتخاب کنید.
  • در اینجا لیستی طویل از اسکنرها مشاهده خواهید کرد (اگر در نزدیکی دستگاه شما اسکنرهای دیگر باشد) و شما باید به دنبال نام اسکنر خود بگردید. سپس بر گزینه Add Device کلیک کنید تا اسکنر شما انتخاب شود.

  نکته: ممکن است اسکنر شما در لیست نباشد؛ گزینه The Printer That I Want Isn’t Listed را انتخاب کنید تا دستگاه به طور خودکار بروزرسانی شود. سپس در اینجا شما باید به صورت دستی اسکنر را به دستگاه خود اضافه کنید.
  همچنین دقت کنید که ممکن است چندین دستگاه از یک شبکه پرینتر استفاده کنند، بنابراین شما باید ابتدا به شبکه پرینتر خود متصل شوید سپس اسکنر موردنظر را به آن اضافه کنید.

  نصب اسکنر در ویندوز 10

  علت عدم شناسایی اسکنرها در ویندوز 10 چیست؟

  البته که معمولا دستگاه ها به راحتی اسکنرها را شناسایی می کنند. اما ممکن است مواردی باشد که دستگاه قادر به شناسایی یا نصب اسکنر نباشد. موارد زیر را مطالعه کنید:

  • راحت ترین و ابتدایی ترین کار، خاموش و روشن کردن دستگاه شماست! نصف مشکلاتی که بیشتر کاربران با نصب اسکن دارند، با همین حرکت ساده به راحتی برطرف می شود. تمامی اتصالات مخصوصا کابل ها را بررسی کنید و از آپدیت بودن ویندوز خود مطمئن شوید.
  • آپدیت درایورها بسیار بسیار مهم و پر اهمیت است. اگر درایور شما قدیمی است، ابتدا به درایور را حذف نصب کنید و سپس درایور مورد نظر را در سایت برند اسکنر، دانلود کنید. روی فایل کلیک کنید و گزینه Properties را انتخاب کنید. سپس به سراغ پنجره Compatibility بروید و گزینه Run This Program In Compatibility Mode For را کلیک کرده و در منوی باز شده، ویندوز 10 را انتخاب کنید.
  • استفاده از Troubleshooting می تواند در شناسایی عدم نصب اسکنر بسیار کمک کند. به بخش جستجو در ویندوز بروید و عبارت Troubleshooter را تایپ کرده و بر روی برنامه آن کلیک کنید. سپس گزینه Hardware And Device را انتخاب کنید و Run The Troubleshooting را بزنید تا عیب یابی به صورت خودکار آغاز گردد.
  • آپدیت ویندوز خود را چک کنید. برای این کار، باید به بخش جستجوی ویندوز رفته و عبارت Windows Update را تایپ و بر گزینه Windows Updates Settings کلیک کنید. سپس اگر ویندوز شما آپدیت نشده، بر آخرین بروزرسانی ها کلیک کنید.

  نحوه اسکن گرفتن در ویندوز 10

  قبل از هر چیزی، از سازگاری پرینتر و اسکن با ویندوز مطلع شوید. معمول ترین برندهای اسکنر، کداک ، فوجیتسو ، کانن ، ای ویژن ، اچ پی و اپسون هستند که هرکدام درایور مختص به خود را دارند. شما نمی توانید با درایور اچ پی به اسکنر کانن متصل شوید. بنابراین هر برند اسکنری که دارید، درایور مختص به همان برند را نصب کنید؛ نمونه های زیر معروف ترین اسکنرها را نشان می دهد که هر کدام دارای درایور مخصوص به خود هستند.

  پیدا کردن فایل اسکن بعد از نصب اسکنر روی ویندوز ۱۰

  برای پیدا کردن فایل اسکن شده File Explorer را انتخاب کنید و به پوشه‌ای که برای ذخیره فایل‌های اسکن شده خود انتخاب کرده اید، بروید.

  فایل مورد نظر را با اسمی که ذخیره کرده اید می توانید در این محل مشاهده کنید و تغییرات لازم را از طریق نرم افزارهای ادیت عکس روی آن اعمال کنید.

  پیدا کردن فایل اسکن بعد از نصب اسکنر روی ویندوز ۱۰

  نحوه اسکن کردن با مایکروسافت اسکن

  معمولا از برخی نرم افزارها برای اسکن گرفتن استفاده می شود. مایکروسافت اسکن یکی از معروف ترین نرم افزارهای اسکن بوده که فایل های تمیز به شما ارائه می دهد.

  • زمانی که این برنامه را نصب کردید، اسکنر شما باید در این برنامه ظاهر شود. گزینه ای برای File Type و بخش ذخیره ها مشاهده خواهید کرد. روی بخش Show More کلیک کنید تا منوی اصلی اسکن را مشاهده کنید.
  • تنظیمات بیشتر اسکنرها Auto-Configured است که به کاربر تنها دو گزینه Save File و File type می دهد. می توانید بگذارید اسکنر شما روی همان حالت اولیه باقی بماند، یا گزینه Flatbed را انتخاب کنید تا دو گزینه دیگر رزولوشن و بخش رنگ ها برای اسکن ظاهر شود.
  • گزینه Feeder به کاربر دو آپشن دیگر می دهد؛ کاربر می تواند اندازه کاغذ را تغییر دهد و بخش Scan Both Sides ( اسکن پشت و رو ) را فعال یا غیرفعال کند.
  • به طور کلی بخش File Type نوع فرمت فایل شما را مشخص می کند. بالاترین کیفیت فرمت های JPEG و TIFF هستند. فایل های PNG بهترین گزینه برای ارسال آنلاین و فایل های BMP به صورت خام هستند.
  • گزینه سیو یا ذخیره آخرین مرحله اسکن است که به صورت پیش فرض، تمامی فایل ها را در بخش تصاویر ویندوز، ذخیره می کند. البته شما می توانید قبل از ذخیره، محل سیو فایل ها را به مکان دلخواه خود تغییر دهید.

   

  نحوه اسکن گرفتن با موبایل اندروید

  به طور کلی، استفاده از سیستم عامل اندروید ابزاری مناسب برای اسکن گرفتن محسوب نمی شوند. به هرحال، بهترین گزینه برای اسکن گرفتن در اندروید، گوگل درایو است. استفاده از گوگل درایو برای اسکن گرفتن، بسیار آسان و راحت است. کافی است به حساب کاربری خود در گوگل درایو بروید و بر گزینه پلاس + کلیک کنید تا تب جدید باز شود. سپس گزینه اسکن را انتخاب کنید. در این بخش، دوربین گوشی شما برای اسکن فایل، باز خواهد شد.
  اگر می خواهید اسکن خود را در گوگل درایو ویرایش کنید، با چهار گزینه متفاوت خواهید شد:

  • Redo: به شما امکان اسکن مجدد را خواهد داد. اگر عملیات اسکن شما برای اولین بار با مشکل مواجه شد، این گزینه پیشنهاد بسیار خوبی برای اسکن دوباره است.
  • Color: همانطور که از نامش پیدا است، به شما امکان تعویض رنگ عکس یا فایل اسکن شده را می دهد.
  • Rotate: اسکن ها در این بخش می توانند در زوایای مختلف بچرخند.
  • Crop: می توانید حاشیه های اسکن یا بخشی که از آن راضی نیستید، با این ابزار برش دهید.

   

  جمع بندی

  در این مقاله نحوه نصب و اتصال اسکنر به کامپیوتر را به صورت کامل توضیح دادیم. اسکنرها از دستگاه‌های ضروری برای شرکت ها یا دفاتر اداری هستند که می‌توانند فرآیند و گردش اطلاعات را بهبود ببخشند. اگر می‌خواهید بیزینس شما کارآمد باشد، همه  ماشین های اداری باید به‌ درستی عمل کنند. به همین دلیل مشکلات مربوط به دستگاه های اسکنر، پرینتر و دستگاه کپی باید در سریع‌ترین زمان ممکن برطرف شوند. اگر تمامی مراحل را انجام دادید اما اسکنر باز هم شناسایی نشد، ممکن است ایراد از خود اسکنر، کابل اتصال، شبکه یا نرم‌افزار نصب ‌شده روی کامپیوتر باشد. در این شرایط می توانید با متخصصین با تجربه ما در اطلس پرینتر کمک بگیرید. با شماره 02145277 تماس بگیرید تا کارشناسان ما بتوانند شما را راهنمایی کنند. برای خرید، تعمیر و سرویس هر ماشین اداری می توانید با اطلس پرینتر تماس بگیرید.