مقالات

آموش نصب اسکنر به صورت مرحله به مرحله و تصویری

اسکنرها به عنوان یکی از مهم ترین ابزارهای جانبی کامپیوتر و لپتاپ محسوب می شوند و برخی از اداره ها و کافی نت ها بدون اسکنر حتی نمی توانند یک صفحه کپی بگیرند؛ بنابراین اتصال درست اسکنر به دستگاه بسیار اهمیت دارد. مخصوصا اگر از اسکنرهایی استفاده می کنید که با پرینترها در یک شبکه مشترک هستند.
معمولا در زمان های گذشته اسکنرها تنها با استفاده از کابل USB به دستگاه ها متصل می شدند ؛ اما امروزه اتصال اسکنرها بسیار راحت تر شده است. منتها ممکن است برخی از اسکنرها قلق خاصی داشته باشند و کمی کاربر را در هنگام نصب دچار مشکل کند.

برای اینکه اسکنر را به دستگاه موردنظر متصل کنید، باید بدانید بین اسکنر خانگی، اسکنر اداری، یا اسکنر بایگانی تفاوتی خاصی وجود ندارد پس موارد زیر را با دقت مطالعه کنید و در نظر داشته باشید.

 • حتما از سالم بودن اسکنر خود مطمئن شوید
  مهم ترین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید. اصلا زمانی که اسکنر خود را خریداری می کنید، حتما از صحت و سلامت اسکنر مطمئن شوید. اسکنر شما باید یک کابل USB، یک کابل برق و یک سی دی که درایورها را در خود ذخیره می کند، داشته باشد. دقت کنید که هر اسکنر با توجه به برندی که دارد، دارای درایورهای متفاوت می باشد. درایورها بسیار مهم هستند و حتما سی دی های درایور را در مکانی امن قرار دهید تا گم نکنید.
 • سیستم کامپیوتر
  دقت کنید که برخی از سیستم های کامپیوتر اسکنر شما را ممکن است شناسایی نکنند. ویندوز قدیمی و آپدیت نشده، به احتمال زیاد مشکل سیستم شما باشد. در مواردی نادر ممکن است بخش اتصال کامپیوتر به طور کلی از کار افتاده باشد که باید دستگاه خود پیش یک متخصص تعمیر کنید.
 • پس از اینکه از سلامت اسکنر و سیستم خود مطمئن شدید، به سراغ نصب اسکنر می رویم. استفاده از کابل USB یکی از ابتدایی ترین و آسان ترین راه های نصب اسکنر می باشد. پس از اینکه درایورها را نصب کردید اسکنر را از طریق کابل usb به کامپیوترتان وصل کنید دستگاه به صورت خودکار اسکنر را شناسایی می کند .

در دستگاه هایی که قبلا چندین اتصال اسکنر وجود دارد، لیستی برای کاربر بالا می آید؛ کاربر باید اسکنر موردنظر را از بین این لیست انتخاب کند. اگر دستگاه شما اصلا نرم افزار اسکن را به صورت پیش فرض ندارد، باید نرم افزارهای اسکن را در کامپیوتر خود نصب کنید.

 • در این بخش باید به سراغ سی دی های حاوی درایورها بروید. این درایورها بسیار بسیار مهم هستند و رکن اصلی نصب اسکنر محسوب می شود. اگر سی دی درایور خود را گم کردید، باید برند اسکنر خود را چک کنید و سپس در سایت برند موردنظر، درایور را دانلود کرده و بر روی دستگاه خود نصب کنید.
 • زمانی که موارد را انجام داده اید، برای امتحان، یک فایل را در اسکنر قرار دهید و سپس کلید اسکن را فشار دهید. سپس در بخش جستجو ویندوز جمله Windows Fax and Scan را تایپ کنید.
 • سپس وارد بخش Windows Fax and Scan شوید و در نوار بالایی، گزینه New Scan را انتخاب کنید. دقت کنید که در این بخش، باید اسم اسکنر خود را مشاهده کنید.
 • سپس در بخش پروفایل، فایل اسکن خود را انتخاب و در بخش color format، رنگ فایل اسکن شده را انتخاب کنید.
 • فرمت اسکن شما بستگی به نیاز شما دارد؛ می تواند PDF یا JPG باشد.

تمام! فایل شما اسکن شده است.

چه مشکلی می تواند در حین نصب اسکنر به وجود بیاید؟

اسکنرها به پیچیدگی پرینترها نیستند، اما به هرحال هر دستگاهی می تواند ارور مختص به خود را داشته باشد. اگر موارد اولیه را بررسی نموده اید و همچنان در اسکن کردن مشکل دارید، باید کامپیوتر خود را چک کنید:

 • ابزاری در بخش جستجو ویندوز با نام Windows Restore به شما کمک می کند که تنظیمات کامپیوتر خود را به حالت پیش فرض برگردانید تا اسکنر شما شناسایی شود.
 • اگر قبلا اسکنر وصل کرده بودید و حال قصد نصب اسکنر جدید را دارید، باید اسکنر قبلی خود را حذف کنید. کافی ست به بخش کنترل پنل کامپیوتر بروید و اسکنر قدیمی را uninstall کنید.

نصب اسکنر در ویندوز10

بیشتر سیستم های امروزی، ویندوز 7 و 10 می باشد. نصب اسکنرها در ویندوز 7 چندان دشواری ندارد و کاربر به راحتی می تواند اسکنرها را در ویندوز 7 نصب کند. اما با قطع شدن آپدیت های ویندوز 7، موج بزرگی از کاربران به دنبال استفاده از ویندوز 10 افتاده اند. ویندوز 10 به طور کلی چندان دشواری در نصب اسکنر ندارد اما باید یکسری موارد را در نصب اسکنر رعایت کنید:

 • به طور کلی، اسکنرها از USB برای اتصال استفاده می کنند. زمانی که با کابل USB به دستگاه متصل شدید، ویندوز به صورت خودکار اسکنر شما را پیدا می کند. در این حالت، ممکن است ویندوز 10 تا اسکنر دیگر نیز تشخیص دهد. بنابراین باید وارد Settings شوید و سپس به بخش Devices بروید. بر گزینه Printers and Scanners کلیک کنید و Add a printer or scanner را انتخاب کنید.
 • در اینجا لیستی طویل از اسکنرها مشاهده خواهید کرد (اگر در نزدیکی دستگاه شما اسکنرهای دیگر باشد) و شما باید به دنبال نام اسکنر خود بگردید. سپس بر گزینه Add device کلیک کنید تا اسکنر شما انتخاب شود.

نکته: ممکن است اسکنر شما در لیست نباشد؛ گزینه The printer that I want isn’t listed را انتخاب کنید تا دستگاه به طور خودکار بروزرسانی شود. سپس در اینجا شما باید به صورت دستی اسکنر را به دستگاه خود اضافه کنید.
همچنین دقت کنید که ممکن است چندین دستگاه از یک شبکه پرینتر استفاده کنند، بنابراین شما باید ابتدا به شبکه پرینتر خود متصل شوید سپس اسکنر موردنظر را به آن اضافه کنید.

علت عدم شناسایی اسکنرها در ویندوز 10 چیست؟

البته که معمولا دستگاه ها به راحتی اسکنرها را شناسایی می کنند. اما ممکن است مواردی باشد که دستگاه قادر به شناسایی یا نصب اسکنر نباشد. موارد زیر را مطالعه کنید:

 • راحت ترین و ابتدایی ترین کار، خاموش و روشن کردن دستگاه شماست! نصف مشکلاتی که اکثریت با نصب اسکن دارند، با همین حرکت ساده به راحتی برطرف می شود. اتصالات مخصوصا کابل ها را بررسی کنید و از آپدیت بودن ویندوز خود مطمئن شوید.
 • آپدیت درایورها بسیار بسیار مهم و پر اهمیت می باشد. اگر درایور شما قدیمی ست، ابتدا به درایور را حذف نصب کنید و سپس درایور موردنظر را در سایت برند اسکنر، دانلود کنید. روی فایل کلیک کنید و گزینه Properties را انتخاب کنید. سپس به سراغ پنجره Compatibility بروید و گزینه Run This Program In Compatibility Mode For را کلیک کرده و در منوی باز شده، ویندوز 10 را انتخاب کنید.
 • استفاده از Troubleshooting می تواند در شناسایی عدم نصب اسکنر بسیار کمک کند. به بخش جستجو در ویندوز بروید و عبارت Trobleshooter را تایپ کرده و بر روی برنامه آن کلیک کنید. سپس گزینه Hardware And Device را انتخاب کنید و run the troubleshooting را بزنید تا عیب یابی به صورت خودکار آغاز گردد.
 • آپدیت ویندوز خود را چک کنید. برای اینکار، باید به بخش جستجوی ویندوز رفته و عبارت windows update را تایپ و بر گزینه windows updates settings کلیک کنید. سپس اگر ویندوز شما آپدیت نشده، بر آخرین بروزرسانی ها کلیک کنید.

اسکنرها در پرینترهای چندکاره

در حالیکه پرینترها فقط وظیفه پرینت کردن را به عهده دارند، اسکنرها تنها فایل ها را اسکن می کنند. بنابراین زمانی که می خواهید اسکنر خود را به دستگاه موردنظر متصل کنید، دقت کنید که با پرینتر اشتباه نگیرید؛ معمولا برخی از پرینترها سه کاره یا چهارکاره هستند. پرینترهای سه کاره کار پرینت، اسکن و کپی را انجام می دهند و پرینترهای چهارکاره علاوه بر موارد ذکر شده، فکس نیز به آن اضافه می گردد.
در این حالت، باید در بخش جستجو ویندوز، printers and scanners را تایپ کنید تا پرینتر نصب شده خود را انتخاب و بر روی گزینه manage کلیک کنید تا اسکنر موردنظر شما بالا بیاید. در اینجا دستگاه اسکنر شما را پیدا می کند و مشکل برطرف خواهد شد؛ مگر اینکه در بخش درایو یا دیگر نرم افزارها، دستگاه شما دچار مشکل باشد.

نحوه اسکن گرفتن در ویندوز 10

قبل از هرچیزی، از سازگاری پرینتر و اسکن با ویندوز مطلع شوید. معمول ترین برندهای اسکنر، کداک ، فوجیتسو ، کانن ، ایویژن ، اچ پی و اپسون می باشند که هرکدام درایور مختص به خود را دارند. شما نمی توانید با درایور اچ پی به اسکنر کانن متصل شوید، اگر اسکنر شما کانن باشد فقط برنامه خودش بنابراین هر برند اسکنری که دارید، درایور مختص به همان برند را نصب کنید؛ نمونه های زیر معروف ترین اسکنرها را نشان می دهد که هرکدام دارای درایور مخصوص به خود هستند.

اسکنر کداک Kodak i2620
اسکنر Fujitsu فوجیتسو مدل Fi-7260

اسکنر استوک فوجیتسو 6130

اسکنر کداک مدل i3200 Kodak

اسکنر کداک مدل Kodak i1420

معمولا از برخی نرم افزارها برای اسکن گرفتن استفاده می شود. مایکروسافت اسکن یکی از معروف ترین نرم افزارهای اسکن بوده که فایل های تمیز به شما ارائه می دهد.

 • زمانی که این برنامه را نصب کردید، اسکنر شما باید در این برنامه ظاهر شود. گزینه ای برای File Type و بخش ذخیره ها مشاهده خواهید کرد. روی بخش Show More کلیک کنید تا منوی اصلی اسکن را مشاهده کنید.
 • تنظیمات بیشتر اسکنرها Auto-Comfigured می باشد که به کاربر تنها دو گزینه Save File و File Type می دهد. می توانید بگذارید اسکنر شما روی همان حالت اولیه باقی بماند، یا گزینه Flatbed را انتخاب کنید تا دو گزینه دیگر رزولوشن و بخش رنگ ها برای اسکن ظاهر شود.
 • گزینه Feeder به کاربر دو آپشن دیگر می دهد؛ کاربر می تواند اندازه کاغذ را تغییر دهد و بخش scan both sides ( اسکن پشت و رو ) را فعال یا غیرفعال کند.
 • به طور کلی بخش file type نوع فرمت فایل شما را مشخص می کند. بالاترین کیفیت فرمت های JPEG و TIFF هستند. فایل های PNG بهترین گزینه برای ارسال آنلاین و فایل های BMP به صورت خام هستند.
 • گزینه سیو یا ذخیره آخرین مرحله اسکنر شما می باشد که به صورت پیش فرض، تمامی فایل ها را در بخش تصاویر ویندوز، ذخیره می کند. البته شما می توانید قبل از ذخیره، محل سیو فایل ها را به مکان دلخواه خود تغییر دهید.

نحوه اسکن گرفتن با موبایل اندروید

به طور کلی، اندرویدها ابزاری مناسب برای اسکن گرفتن محسوب نمی شوند. به هرحال، بهترین گزینه برای اسکن گرفتن در اندروید، گوگل درایو می باشد. استفاده از گوگل درایو برای اسکن گرفتن، بسیار آسان و راحت می باشد. کافی ست به حساب کاربری خود در گوگل درایو بروید و بر گزینه پلاس + کلیک کنید تا تپ جدید باز شود. سپس گزینه اسکن را انتخاب کنید. در این بخش، دوربین گوشی شما برای اسکن فایل، باز خواهد شد.
اگر می خواهید اسکن خود را در گوگل درایو ویرایش کنید، با چهار گزینه متفاوت خواهید شد:

 • Redo: به شما امکان اسکن مجدد را خواهد داد. اگر عملیات اسکن شما برای اولین بار با مشکل مواجهه شد، این گزینه پیشنهاد بسیار خوبی برای اسکن دوباره می باشد.
 • Color: همانطور که از اسمش پیداست، به شما امکان تعویض رنگ عکس یا فایل اسکن شده را می دهد.
 • Rotate: اسکن ها در این بخش می توانند در زوایای مختلف بچرخند.
 • Crop: می توانید حاشیه های اسکن یا بخشی که از آن راضی نیستید، با این ابزار برش دهید.
بازگشت به لیست