مقالات اسکنر

مشکلات رایج در اسکنرها و راه حل رفع آن ها

مشکلات رایج در اسکنرها و راه حل رفع آن ها

امروزه بسیاری از دفاتر و شرکت‌ها از ماشین های اداری مانند اسکنر و پرینتر و دستگاه کپی استفاده میکنند. اسکنرها برای ایجاد نسخه های دیجیتالی از اوراق کاغذی مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به دیجیتالی شدن بسیاری از فرآیندهای اداری، این دستگاه اهمیت و کاربرد زیادی در دفاتر دارد. اسکنرها انواع مختلفی شامل اسکنر تخت رومیزی، اسکنر شیت فید، اسکنر فیدر، اسکنر فیلم و اسلاید، اسکنر نقشه، پلاتر و اسکنرهای قابل حمل دارند. اسکنر هم مانند هر دستگاه دیگری ممکن است دچار مشکل شود. این مشکلات می توانند منشاء سخت افزاری و یا نرم افزاری داشته باشند. این مشکلات عموما در صورت استفاده نادرست از دستگاه پیش می آید. علاوه بر این، دستگاه های قدیمی ممکن است مشکلات بیشتری داشته باشند. در ادامه با ما همراه باشید تا رایج ترین مشکلات دستگاه اسکنر را توضیح دهیم و نحوه حل این مشکلات را بررسی کنیم:

 

۱. دستگاه اسکنر، اسکن نمی‌گیرد

ممکن است، شما هم با این مشکل مواجه شده باشید که دکمه‌ی اسکن در دستگاه اسکنر را می‌زنید، اما دستگاه کار نمی‌کند. در این موقعیت، ابتدا باید اطمینان پیدا کنید که اسکنر به برق متصل است. در قدم بعدی، سیم رابط و دوشاخه دستگاه را بررسی کنید تا دچار پارگی یا خرابی نشده باشد. اگر سیم رابط یا دو شاخه هم بدون مشکل بود ، به احتمال زیاد لامپ اسکنر یا لنز خراب شده و برای حل این معضل باید از کارشناسان تعمیر اسکنر کمک بگیرید. توجه کنید باز کردن دستگاه و اقدام خودسرانه در این شرایط ممکن است باعث آسیب های جبران ناپذیر به دستگاه شود.

 

۲. اسکنر کار نمی‌کند

یکی دیگر از خرابی های رایج اسکنرها، کار نکردن با وجود اتصال به رایانه، نصب درایو و روشن بودن دستگاه است. این مشکل مخصوصا در اولین استفاده از دستگاه ممکن است وجود داشته باشد. در این موقعیت، درایو نصب شده را از روی کامپیوتر حذف کنید و رایانه را ریستارت کنید. درایور اسکنر را مجدد نصب کنید. به احتمال زیاد مشکل رفع می شود. اما اگر رفع نشد با تعمیرکاران متخصص در این زمینه مشورت کنید.

 

۳. ویندوز کامپیوتر، اسکنر را نمی شناسد

یکی دیگر از مشکلات رایج اسکنر ، عدم شناسایی آن توسط سیستم کامپیوتری است که به آن متصل است. تصور کنید که با استفاده از دستگاه اسکنر، اوراقی را اسکن کرده‌ و می‌خواهید آنها را به کامپیوتر انتقال دهید. اگر رایانه و دستگاه اسکنر نتوانند یکدیگر را شناسایی کنند، امکان انتقال فایل ها به سیستم کامپیوتر وجود ندارد.

برای رفع این مشکل، در قدم اول هر دو دستگاه را خاموش و از برق بکشید. همه ی سیم ها و اتصالات را چک کنید تا قطع نشده باشد. در صورتی که اتصالات بدون مشکل وصل باشد، دستگاه را دوباره روشن کنید. اگر مشکل حل نشد، نصب اسکنر را مجددا انجام دهید. در صورتی که مشکل همچنان پابرجا بود، باید از کارشناسان تعمیر اسکنر مشورت بگیرید.

ویندوز کامپیوتر، اسکنر را نمی شناسد

۴. چراغ دکمه استارت خاموش مانده

برای انجام فرآیند اسکن باید دکمه استارت دستگاه روشن باشد، خاموش ماندن این چراغ از جمله مشکلات رایج در اسکنرها است. برای حل این مشکل در ابتدا بررسی کنید دستگاه به برق وصل باشد. در قدم بعد، باید سیم، اتصالات و کابل USB دستگاه بررسی شود که پارگی یا خرابی و … نداشته باشند. در صورتی که از طریق این راه حل مشکل حل نشد، از تعمیرکار اسکنر کمک بگیرید.

 

۵. سر و صدای زیاد اسکنر هنگام کار

یکی از مشکلات معمول اسکنرها که برای بسیاری از کاربران آزار دهنده است، سر و صدای زیاد برخی از دستگاه ها هنگام انجام اسکن است. علت صدای ناهنجار در حین کار معمولا این است که دستگاه روی سطح ناهمواری قرار گرفته و یا قفل آن آزاد نشده است. قفل دستگاه اسکنر برای حفاظت از لامپ آن در زیر درب قرار گرفته است و قبل از استفاده، باید قفل را باز کنید. این مشکل در اسکنر اچ پی ممکن است بیشتر پیش بیاید.

 

۶. کیفیت عکس اسکنر پایین است

یکی از دغدغه‌های اصلی کاربران اسکنر، کیفیت تصاویر اسکن شده‌ است‌. بسیاری از افراد از کیفیت فایل های اسکن شده راضی نیستند. این مشکل ممکن است در اثر کثیف شدن شیشه اسکنر تخت به وجود آمده باشد. در برخی موارد ممکن است بر روی لنز دستگاه گرد و غبار نشسته باشد. در هر دوی این موارد دستگاه نیاز به سرویس دارد و باید آن را به دست تعمیرکاران متخصص بسپارید. علاوه بر این ممکن است تنظیمات را به اشتباه اعمال کرده باشید و دستگاه را روی حداکثر رزولوشن تنظیم نکرده باشید. البته به این نکته توجه داشته باشید که هرچه رزولوشن تصویر بالاتر باشد، فایل دارای حجم بالاتری است. پس قبل از اعمال تغییرات به حافظه سیستم خود توجه کنید. اگر از اسکنر اداری استفاده می کنید که حجم کاغذ زیادی را اسمت می کنید باید فضای زیادی در حافظه در اختیار داشته باشید.

 

۷. اسکنر نمی تواند چندین تصویر را همزمان اسکن کند

در برخی از موارد دستگاه نمی‌تواند به صورت همزمان چند ورق را اسکن کند. در این موقعیت، عکس‌ها را با فاصله‌ی بیشتر یعنی حداقل ۲ سانتی‌متر از هم روی شیشه اسکنر بگذارید و از دسترس بودن اسکن تصاویر همزمان اطمینان پیدا کنید.

اسکنر نمی تواند چندین تصویر را همزمان اسکن کند

۸. سفید یا سیاه بودن خروجی تصاویر اسکن شده 

این مشکل در اسکنر معمولا زمانی پیش می آید که لنز یا شیشه اسکنر کثیف یا گرد و غبار داشته باشد، کیفیت اسکن خروجی پایین خواهد بود در این حالت، با کمک یک دستمال نمدار تمیز بدون پرز دستگاه را تمیز کنید. توجه کنید  قبل از تمیز کردن اسکنر، حتما جریان برق را قطع کنید. اگر مشکل رفع نشد باید دستگاه را به سرویس کار بسپارید تا آن را به صورت تخصصی تمیز کند. برای حل این مشکل می توانید مقاله ما در همین مورد با عنوان حل مشکل سیاه اسکن کردن دستگاه اسکنر را مطالعه کنید.

 

۹. افتادن خطوط عمودی روی تصاویر اسکن شده 

یکی دیگر از مشکلات رایج اسکنر، ایجاد خطوط عمودی روی تصویر اسکن شده‌ است. این اتفاق هم ممکن است به دلیل وجود گرد و غبار روی نوار شیشه دستگاه به وجود آمده باشد. در این شرایط، شیشه اسکنر را با یک دستمال بدون پرز خشک و تمیز کنید و باز هم اگر مشکل رفع نشد دستگاه را به تعمیرکار بسپارید.

افتادن خطوط عمودی روی تصاویر اسکن شده 

۱۰. گیر کردن کاغذ در دستگاه اسکنر 

این مشکل معمولا زمانی به وجود می آید که از کاغذی استفاده کرده باشید که مناسب دستگاه نباشد. در دفترچه‌ی راهنمای هر دستگاه اسکنری، درباره‌ی ضخامت، اندازه و جنس کاغذ مناسب دستگاه، نکاتی گفته شده‌است. قبل از استفاده اسکنر حتما آنها را مطالعه کرده و از کاغذی مناسب در این رابطه استفاده کنید تا کاغذ در دستگاه گیر نکند. علاوه بر این، قرار گرفتن کاغذها در سینی به صورت مرتب و صحیح نیز از نکات مهم در این زمینه است. این مشکل بیشتر در اسکنر بایگانی پیش می آید که حجم کاغذ ها در آن زیاد است.

گیر کردن کاغذ در دستگاه اسکنر

۱۱. پیغام مشغول بودن اسکنر روی سیستم 

یکی از مشکلاتی که ممکن است هنگام کار کردن با اسکنر پیش بیاید، زمانی که می‌خواهید سند یا تصویری را اسکن کنید، رایانه به شما می‌گوید که اسکنر شما مشغول است. در این شرایط بهتر است هم سیستم و هم اسکنر را ریستارت کنید.

 

برخی دیگر از مشکلات رایج اسکنرها 

  • زمان استفاده از اسکنر، رایانه شما هنگ کرده و کار نمی‌کند.
  • یکی از معمول ترین مشکلات اسکنر راه‌اندازی مجدد سیستم هنگام استفاده از اسکنر است. کامپیوتر به طور ناگهانی و بدون هیچ مشکلی مجدد راه اندازی می‌شود.
  • هنگام استفاده از اسکنر، کامپیوتر شما یک صفحه آبی نشان می‌دهد. صفحه نمایش شما با پس زمینه آبی با کدها و متن‌هایی که حتی نمی‌توانید آن‌ها را درک کنید، دیده می‌شود.

 

حل مشکلات رایج در اسکنر ها

برای رفع این مشکلات باید برخی از نکات را رعایت کرده و برخی موارد را چک کنید تا اگر مشکلی وجود دارد رفع شود.

 

بررسی کابل اتصال اسکنر به کامپیوتر

بررسی اتصالات کابل از مهم ترین تکنیک‌های عیب‌یابی در دستگاه اسکنر است. برخی از اسکنرها دارای پورت قدیمی سریال هستند. برای این دستگاه ها باید چک کنید که مشکلی در پین‌های دستگاه وجود نداشته یا کابل آن قطع نشده باشد. این بررسی را در مورد دستگاه هایی که دارای پورت  USB یا شبکه هستند هم انجام دهید.

بررسی کابل اتصال اسکنر به کامپیوتر

آپدیت نرم افزار درایور 

یکی دیگر از راه های عیب‌یابی در دستگاه اسکنر که می‌تواند بسیاری از مشکلات بالا را حل کند، استفاده از نسخه به‌روز شده نرم‌افزار درایور دستگاه است. آپدیت این نرم افزار به صورت خودکار انجام می شود. اما اگر به صورت اتوماتیک این به روزرسانی انجام نشد، آن را دستی آپدیت کنید.

آپدیت نرم افزار درایور 

آپدیت ویندوز متصل به اسکنر 

در بعضی از موارد مشکلات مربوط به اسکنر،آپدیت نبودن ویندوز است. اگر سیستم عامل ویندوز سیستم شما قدیمی باشد به مرور زمان عملکرد اسکنر را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و با ارائه خطاهای مختلف مانع از اسکن اسناد توسط دستگاه می شود. عدم وجود فضای خالی در حافظه لپ تاپ یا کامپیوتر هم می تواند یکی دیگر از دلایل بروز مشکلات اسکنر باشد.

آپدیت ویندوز

اطمینان از وجود جریان برق در اسکنر 

اگر جریان برق در دستگاه برقرار نمی شود، همه اتصالات برقی اسکنر را بررسی کنید. اطمینان پیدا کنید که برق به طور صحیح در پشت کامپیوتر، اسکنر و پریز دیواری وصل شده‌اند. اگر کابل برق اسکنر به یک نوار یا محافظ برق وصل شده است، اسکنر را مستقیم به پریز برق وصل کنید تا مطمئن شوید که سه راهی یا محافظ، دچار مشکل نشده است. اگر اسکنر کامپیوتر در حال روشن شدن است، باید بررسی کنید چراغ داخلی دستگاه زمانی که برق برای اولین بار توسط اسکنر دریافت شد، روشن می‌شود.

 

عیب یابی اسکنر پورت موازی 

در صورتی که دستگاه دیگری بین اسکنر و رایانه قرار گرفته، رایانه را خاموش کرده و دستگاه‌های متصل به اسکنر را به موقتی جدا کنید. اگر پس از قطع کردن اتصال این دستگاه‌ها، اسکنر کار کرد، احتمالاً دستگاه مشکل دارد یا نمی‌تواند با دستگاه‌های موازی دیگر کار کند.

 

راه اندازی مجدد برنامه اسکنر

شما می توانید از طریق گرفتن سه کلید Ctrl+Alt+Delete به صورت همزمان، تمامی نرم افزارهای در حال اجرا به جز Explorer و Systray را ببندید. اگر با انجام این مراحل مشکل شما حل شد، برنامه‌های پس زمینه (مانند برنامه آنتی‌ ویروس) از درست کار کردن اسکنر شما جلوگیری می‌کند.

Ctrl+Alt+Delete

خاموش و روشن کردن اسکنر 

شاید خیلی ساده باشد اما، یکی از بهترین راه حل ها برای رفع برخی ایرادات دستگاه اسکنر خاموش و روشن کردن آن است. اگر مشکل دستگاه شما سخت افزاری نباشد، احتمالا این روش موثر است. در صورتی که سیستم شما به اسکنر متصل است بهتر است آن را نیز ری استارت کنید.

 

استفاده از Troubleshooting ویندوز

یکی از ویژگی های سیستم عامل ویندوز که در بسیاری از اوقات می تواند مشکل ما را رفع کند قابلیت Troubleshooting است. این قابلیت می تواند در کوتاه ترین زمان و ساده ترین شکل مشکل را برطرف کند.

استفاده از Troubleshooting ویندوز

تنظیم پورت LPT 

اگر به صورت شخصی از اسکنر استفاده می کنید (از اسکنر خانگی استفاده می کنید) باید اطمینان پیدا کنید که حالت پورت LPT در بایوس رایانه روی حالت EPP تنظیم شده است.

پورت LPT 

استفاده از کابل های USB متفرقه

در صورت استفاده از کابل های متفرقه و غیر اصلی ممکن است اتصال سیستم کامپیوتر به اسکنر دچار مشکل شود. بهتر است از کابل های با کیفیت برای این اتصال استفاده کنید.

استفاده از کابل های USB متفرقه