مقالات پرینتر, مقالات دستگاه کپی

پرینتر چند کاره بخریم یا دستگاه کپی؟

پرینتر چند کاره بخریم یا دستگاه کپی؟
فهرست مطالب

  اگر به دنبال خرید دستگاهی هستید که اموراتی چاپی شما را انجام دهد احتمالا به دستگاه کپی یا پرینتر فکر کرده اید. امورات چاپی فرآیندهایی مانند پرینت، کپی و اسکن است که می توانید از طریق دستگاه های پرینتر چند کاره یا دستگاه کپی انجام دهید. اگر شما هم در انتخاب مردد هستید و نمی دانید برای نیاز شما، دستگاه کپی بهتر است یا دستگاه پرینتر چند کاره، بهتر است در ادامه با ما همراه باشید تا بتوانیم شما را راهنمایی کنیم تا بهترین انتخاب و خرید را داشته باشید.

  پرینتر چند کاره (MFP) چیست؟

  پرینترهای چندکاره عملکردهای مختلفی دارند. این دستگاه نه تنها پرینت می کند، بلکه کپی، اسکن، فکس و کارهای دیگر را نیز انجام می دهند. پرینتر چند کاره می‌تواند اسنادی مانند ایمیل، فایل هایی که در درایوهای USB و سرویس‌های مبتنی بر ابر ذخیره شده اند را اسکن کند. اگر مدلی با قابلیت های پیشرفته تری را انتخاب کنید، ممکن است دستگاه کارهایی مانند مرتب‌سازی، منگنه کردن و سوراخ کردن را نیز انجام دهد.

  وقتی صحبت از تجهیزات اداری به میان می‌آید، بسیاری از کاربران پرینترهای چند کاره را به دلیل تمام وظایفی که علاوه بر کپی کردن می‌توانند انجام دهند، ترجیح می‌دهند. یک پرینتر چند کاره بر اساس مدل می تواند از فناوری چاپ تک رنگ یا رنگی استفاده کند. پرینترهای سه کاره یا چهار کاره به گونه ای طراحی شده اند که به کسب و کارها کمک کنند تا در عین کاهش هزینه های عرضه، تا حد امکان کارآمد باشند. خرید پرینتر ارزان قیمت‌تر از یک دستگاه کپی است.

  دستگاه کپی چیست؟

  دستگاه کپی معمولاً روی یک عملکرد تمرکز دارد که همان کپی کردن است. با وجود اینکه دستگاه کپی قابلیت پرینت و اسکن را نیز دارد اما این عملکردها در سایه کپی کردن قرار می گیرند. در از نظر تعداد عملکردهای قابل پشتیبانی توسط دستگاه، دستگاه کپی هم می تواند همان اسکن و کپی و پرینت را انجام دهد. اما همانطور که اشاره شد، این دستگاه برای کپی کردن ساخته شده است. خرید دستگاه کپی احتمالا هزینه بیشتری برای شما داشته باشد.

  پرینتر چند کاره بخریم یا دستگاه کپی؟

  دستگاه کپی یا پرینتر چند کاره؟

  با توجه به اینکه عملکردهای این دو دستگاه تقریبا شبیه به هم هستند ممکن است بین انتخاب و خرید بین پرینتر و دستگاه کپی مردد باشید. اما باید توجه داشته باشید که این دو دستگاه کارایی متفاوتی دارند. بهتر است در ادامه همراه ما باشید تا جزئیات بیشتری را در مورد شباهت ها و تفاوت های دستگاه کپی و پرینتر چند کاره در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید به درستی انتخاب کنید.

  شباهت دستگاه کپی و پرینتر چند کاره لیزری

  • دستگاه کپی و پرینتر چند کاره، در محل کار و منازلی استفاده می شوند که نیازهای چاپی دارند.
  • هر دو دستگاه بخشی از یک پلت فرم چاپ مدیریت شده هستند
  • هر دو دستگاه می توانند کپی اسکن و پرینت را انجام دهند.
  • هر دو دستگاه به تونر به عنوان ماده مصرفی نیاز دارند.

  تفاوت دستگاه کپی و پرینتر چند کاره لیزری

  1. سرعت چاپ

  معمولا دستگاه های کپی با توجه به حرفه ای بودن، سریعتر از پرینترهای چندکاره کار چاپ را انجام می دهند. هنگام تهیه هزار نسخه از یک سند، دستگاه کپی ممکن است سریعتر از پرینتر چند منظوره باشد. تفاوت در صرفه جویی در زمان برای اکثر کاربرانی که فقط به چند نسخه یا حتی دوجین نسخه هنگام چاپ نیاز دارند، جزئی است و ممکن است مهم نباشد.

  1. سهولت استفاده

  برای برخی از کاربران استفاده از پرینترهای چندکاره قدیمی برای جابجایی بین حالت‌های کاری مختلف، مانند چاپ و اسکن، دشوار بود. اما پرینترهای چند منظوره با گذشت زمان بسیار کاربر پسندتر شده اند. پرینترهای چندکاره مدرن با در نظر گرفتن تجربه کاربر ساخته می شوند و ممکن است با یک فشار یک دکمه یک کپی بگیرند. در حالی که دستگاه های کپی با توجه به اینکه بسیار حرفه ای هستند و قابلیت های مختلف و متنوعی دارند، دارای تعداد زیادی دکمه و تنظیمات هستند که می تواند برای بسیاری از کاربران سخت باشد. اما با کمی کار کردن با دستگاه می توانید متوجه شوید کارکرد آن ها خیلی هم سخت نیست.

  1. استفاده گسترده

  بسیاری از کارکنان اداری برای اسکن کاغذهای چاپ شده و ایمیل کردن مستقیم آنها به پرینترهای چندکاره (MFP) متکی هستند و نسخه های PDF دیجیتال را برای نگهداری در پرونده به این دستگاه می سپارند. دستگاه های کپی برای کارهای پرینت سنگین و با حجم بالا که به صدها یا حتی هزاران نسخه در آن واحد نیاز دارند، مناسب است. پس برای کسب و کارهای بزرگ دستگاه کپی مناسب است اما برای کسب و کارهای کوچک، پرینترهای چند کاره مناسب تر هستند.

  1. قیمت دستگاه

  پرینترهای چند کاره معمولا دستگاه هایی برای استفاده سبک هستند و نمی توانند حجم کار زیادی را پشتیبانی کنند. به همین دلیل قیمت پایین تری نسبت به دستگاه کپی دارند. دستگاه های کپی معمولا حجم کار سنگینی را پشتیبانی می کنند و به همین دلیل قیمت آن ها بالاتر است و برای استفاده های حرفه ای مناسب هستند. اگر به دنبال دستگاه کپی ارزان هستید، مقاله ما در مورد 10 مدل دستگاه کپی کوچک خانگی را بخوانید تا دستگاه‌های کپی‌ ارزان را بررسی کنید.

  1. اندازه

  پرینترهای چند منظوره، با افزایش محبوبیت، سبک و جمع و جورتر شده اند. در حالی که دستگاه کپی معمولاً به عنوان یک دستگاه بزرگ طراحی و تولید می شوند که باید برای قرار دادن آن ها در محل، مکانی را در نظر بگیرید. چاپگرهای لیزری چند کاره اغلب به اندازه کافی کوچک و سبک هستند که روی میز قرار گیرند و توسط یک نفر جابجا شوند.

  1. حداکثر سایز چاپ

  پرینترهای چند کاره معمولا ابعاد کاغذ A4 را پشتیبانی می کنند. البته ممکن است برخی از مدل های محدود وجود داشته باشند که ابعاد A3 را نیز پشتیبانی کنند. اما دستگاه کپی تقریبا در همه ی مدل ها از سایز A3 پشتیبانی می کنند.

  1. قطعات و تعمیرات

  با توجه به اینکه دستگاه چند منظوره ارزان تر است و استفاده از آن ها میان کاربران نیز متداول تر است، قطعات آن نیز تقریبا ارزان است و در بازار یافت می شود. دستگاه کپی معمولا قطعات گران تری دارند و تعمیر آن ها نیز فرآیند پیچیده تر و زمانبر تری دارند.

  1. چاپ رنگی

  بسیاری از پرینترهای چند کاره موجود در بازار قابلیت چاپ رنگی را دارند. اما دستگاه های کپی معمولا چاپ را به صورت سیاه سفید انجام می دهند. البته برخی از مدل های دستگاه کپی رنگی در بازار موجود هستند که ممکن است قیمت بالایی داشته باشند.

   

  به طور کلی می توان مزایای هر دو دستگاه را به طور خلاصه در موارد زیر توضیح داد :

  مزایای دستگاه کپی

  • دستگاه کپی قابلیت استفاده در کسب و کارهای بزرگ با حجم چاپ بالا مانند مدارس، بیمارستان ها، موسسات، ارگان ها و ادارات بزرگ را دارد.
  • حجم تونر کارتریج بالا در دستگاه کپی، قیمت مواد اولیه را برای شما اقتصادی تر می کند. علاوه بر این نیاز نیست در کوتاه مدت کارتریج را شارژ کنید. مخزن تونر بزرگ در این دستگاه ها می توانند حجم بالای چاپ را برای شما فراهم کنند.
  • در استفاده متناسب با تعداد چاپ پیشنهادی دستگاه، در ماه و سال، دستگاه کپی استهلاک کمتری داد.
  • دستگاه کپی قابلیت ارتقا دارد. شما می توانید قابلیت هایی مانند ADF، سینی اضافی، دانگل شبکه، قابلیت چاپ داپلکس و … را به دستگاه اضافه کنید.

  مزایای پرینتر چند کاره

  • دستگاه های پرینتر چند کاره، کوچک، جمع و جور و سبک هستند. در صورتی که کمبود فضا دارید، این دستگاه ها برای شما مناسب هستند. خرید پرینتر سه کاره می‌تواند امکان اسکن و کپی را نیز علاوه بر چاپ فراهم کند. خرید پرینتر چهارکاره نیز می تواند علاوه بر تمامی این عملکردها، امکان فکس را نیز فراهم کند.
  • کیفیت ساخت دستگاه های چند کاره بسیار بالا است و شما می توانید در طولانی مدت با اطمینان خاطر از آن ها استفاده کنید.
  • قیمت خرید این دستگاه ها از دستگاه کپی کمتر است و اگر محدودیت بودجه دارید، می توانید پرینتر چند کاره تهیه کنید.

  پرینتر چند کاره بخریم یا دستگاه کپی؟

  جمع بندی

  با توجه به توضیحاتی که داده شد، انتخاب بین پرینتر لیزری چندکاره و دستگاه کپی وابسته به نیازها و الزامات خاص شما است. برای تصمیم‌گیری صحیح، بهتر است این نکات را در نظر بگیرید:

  • نیازهای شخصی: با توجه به اینکه قابلیت های اسکن، کپی و پرینت در هر دو دستگاه وجود دارد، عملکرد متفاوتی ندارند. در هر دو نوع دستگاه ممکن است قابلیت فکس نیز وجود داشته باشد.
  • بودجه: باید در نظر داشته باشید که قیمت خرید دستگاه کپی، معمولا بالاتر از پرینتر چند کاره است.
  • فضای مورد نیاز: عموما ابعاد دستگاه کپی بزرگتر از پرینترهای چند کاره است. پس باید این مورد را در نظر بگیرید که فضای مورد نیاز برای قرار دادن دستگاه را داشته باشید. اگر به دنبال خرید دستگاه ارزان قیمت هستید، مقاله 10 مدل پرینتر ارزان قیمت ما در اطلس مگ را مطالعه کنید.

   

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *