مقالات پرینتر

مقایسه کارتریج‌های طرح و اصل

مقایسه کارتریج‌های طرح و اصل
فهرست مطالب

  کارتریج‌های طرح یا کارتریج‌های غیر اورجینال، از نظر ظاهری شبیه کارتریج‌های اصل هستند اما توسط شرکت اصلی ساخته نشده‌اند. این کارتریج‌ها کیفیت پایین‌تری نسبت به کارتریج‌های اصل دارند اما قیمت آن‌ها بسیار مناسب‌تر است. افراد زیادی به جای کارتریج اورجینال، ترجیح می‌دهند آن را با کارتریج طرح تعویض کنند. در این پست از اطلس مگ به شما آموزش می‌دهیم تا کارتریج اصل را از طرح تشخیص دهید. همچنین بهترین برندهای کارتریج‌ و نحوه تشخیص آن‌‌ها را برای شما شرح می‌دهیم.

  تفاوت کارتریج اصل و طرح

  مهم‌ترین تفاوت‌ کارتریج اصل و طرح در شرکت سازنده، کیفیت و قیمت آن‌ است. در کارتریج‌های طرح، معمولاً از قطعات‌ های‌کپی استفاده شده است. این کارتریج‌ها کیفیت پایین‌تری نسبت به کارتریج‌های اصلی دارند. همچنین ماندگاری آن‌ها در مقایسه با کارتریج‌های اصل کمتر است. در حالی‌که کارتریج‌های اصل، کیفیت بالاتر، قیمت بیشتر و همچنین ماندگاری بالاتری نسبت به کارتریج‌های طرح دارند. همچنین کارتریج‌های اصل دارای ظریف چاپ کاغذی نسبتاً بیشتری هستند. اگر هنگام چاپ، کیفیت بالایی نیاز ندارید می‌توانید از کارتریج طرح استفاده کنید. از آن‌جایی که کارتریج‌های طرح، از مواد با کیفیت پایین‌تری ساخته شده‌اند، از ظاهر آن‌ها کاملاً مشخص است که اصل نیستند. شما می توانید مطلب دیگر ما در وبلاگ اطلس مگ با عنوان تعویض کارتریج یا شارژ کارتریج، کدامیک برای من مناسب است؟ را نیز مطالعه کنید.

  چرا باید کارتریج اصل را از طرح تشخیص دهیم؟

  چرا باید کارتریج اصل را از طرح تشخیص دهیم؟

  شرکت‌های سازنده کارتریج‌های طرح ادعا می‌کنند که کیفیت محصولات آن‌ها به خوبی شرکت‌های اورجینال است. اما معمولاً ثبات و طول عمر کارتریج‌های اصلی را ندارند. استفاده از کارتریج‌های طرح در ابتدا ممکن است نتیجه مطلوبی داشته باشند اما بعد از مدت زمان طولانی اسناد شما ممکن است پاک یا محو شوند. در صورتی که کارتریج‌های اصل تا صد سال هم محو نمی‌شوند.

  چگونه کارتریج اصل را از طرح تشخیص دهیم؟

  روش‌های مختلفی وجود دارد که شما می‌توانید با استفاده از آن کارتریج طرح را از کارتریج اصل تشخیص دهید. برخی از این روش ها در زیر آمده است:

  روش اول: مقایسه قیمت

  شما می‌توانید با مقایسه قیمت، به راحتی کارتریج‌های اصل را از طرح تشخیص دهید. طبیعتاً کارتریج‌های اصل قیمت بالاتری دارند.

  روش دوم: مقایسه هولوگرام

  شما می‌توانید با مقایسه هولوگرام حک شده بر روی کارتریج‌های اورجینال و طرح، آن‌ها را از هم تشخیص دهید. هولوگرام روی کارتریج‌های اصل بسیار با کیفیت‌تر از کارتریج‌های طرح است. شما می‌توانید به راحتی این هولوگرام را خراش دهید.

  روش سوم: مقایسه تاریخ تولید

  شما می‌‌توانید با مقایسه تاریخ تولید و سری ساخت که بر روی جعبه کارتریج‌های اورجینال آورده شده، جنس اورجینال را تشخیص دهید. این تاریخ باید از قبل از تاریخ روز باشد.

  روش چهارم:استفاده از بارکد

  کارتریج‌های اورجینال همیشه دارای بارکد امنیتی هستند که با یک اسکنر می‌توانید کد QR آن را اسکن کنید.

  کارتریج اصل چیست؟

  کارتریج اصل یا اورجینال توسط شرکت سازنده پرینتر ساخته شده است. مثلاً کارتریج اصل HP، توسط شرکت HP ساخته شده است. کارتریج‌های اصل توسط سازنده اصلی برای پرینتر خاصی ساخته شده‌اند و دارای حروف OEM هستند این حروف مخفف Original Equipment Manufacturer به شرکت سازنده تجهیزات اصلی است.

  مزایای کارتریج‌های اصل

  کارتریج‌های اصل مزایای بسیاری دارند. به برخی از این مزایا در زیر اشاره شده است:

  • در ساخت این کارتریج‌ها مواد اولیه با کیفیت استفاده شده است.
  • تونر این کارتریج‌ها بسیار با کیفیت است و پودر ریزی ندارد.
  • کیفیت چاپ آن‌ها بسیار بالاست.
  • ظرفیت این کارتریج‌ها بسیار بالاست.
  • میزان خرابی این کارتریج‌ها بسیار پایین است.
  • هنگام استفاده از این کاتریج‌ها آسیبی به سایر قطعات پرینتر نمی‌رسد.

  معایب کارتریج‌های اصل

  کارتریج‌های اصل معایب جزئی‌ هم دارند که در ادامه آمده است:

  • قیمت بالا
  • عدم دسترسی آسان
  • عدم موجودی کافی

  مزایا معایب کارتریج‌های اصل

  کارتریج طرح چیست؟

  کارتریج طرح چیست؟

  کارتریج‌های طرح، اورجینال نیستند و توسط شرکت‌های چینی یا ایرانی ساخته شده‌اند. کیفیت چاپ در این کارتریج‌ها تقریباً 30 درصد کمتر از کارتریج‌های اورجینال است و قیمت‌شان نیز نسبت به کارتریج‌های اورجینال مقرون به صرفه‌تر است. اما قیمت پایین این کارتریج‌ها بی‌دلیل نیست. کیفیت چاپ با این کارتریج‌ها، از کارتریج‌های اورجینال پایین‌تر است.

  انواع کارتریج طرح

  کارتریج‌های طرح انواع مختلفی دارند و براساس کیفیت دسته‌بندی می‌‎شوند.

  کارتریج درجه A : کارتریج‌های درجه A از با کیفیت‌ترین کارتریج‌های طرح هستند که توسط شرکت‌های ایرانی یا چینی ساخته می‌شوند. این کارتریج‌ها به دلیل کیفیت بالا و همچنین قیمت مناسب‌شان از پر فروش‌ترین کارتریج‌های بازار هستند.

  کارتریج درجه B : کارتریج‌های درجه B نسبت به کارتریج‌های درجه A کیفیت پایین‌تری دارند. همچنین قیمت، سرعت و ظرفیت آن‌ها نسبتاً پایین‌تر است.

  کارتریج درجه C : کارتریج‌های درجه C یا Refill Cartridge ، همان کارتریج‌های تعمیر شده هستند. قطعات داخلی این کارتریج‌ها دست دوم است و مجدداً رنگ شده است.

  کارتریج اصل بخریم یا طرح؟

  کارتریج اصل چیست؟

  شما باید با توجه به نیاز خود کارتریج مناسب را تهیه کنید. حتماً هنگام خرید از فروشنده درباره اصل یا طرح بودن کارتریج بپرسید. به یاد داشته باشید که هنگام استفاده از کارتریج‌های طرح بی‌کیفیت، تقریباً 15 درصد احتمال خرابی پرینتر، بیشتر است. با این حال افراد زیادی تمایل به خرید کارتریج‌های طرح با کیفیت دارند، زیرا قیمت آن‌ها بسیار مقرون به صرفه‌تر است. فقط به یاد داشته باشید که کارتریج طرح خود را از شرکت و فروشگاه معتبر خریداری کنید. همچنین می‌توانید برای تعمیر و شارژ کارتریج خود آن را به کارشناسان ما در اطلس پرینتر بسپارید.

  بهترین برند کارتریج

  بهترین برندهای کارتریج در ایران عبارتند از:

  • اچ پی HP
  • کانن Canon
  • اپسون Epson
  • سامسونگ Samsung
  • برادر Brother

  نکات لازم برای تشخیص کارتریج اصل HP

  فن‌آوری احراز هویت در کارتریج‌های تونر HP LaserJet تعبیه شده است تا مشتریان بتوانند از اصالت کارتریج خود اطمینان حاصل کنند. برای تشخیص کارتریج اچ پی اصل، به سایت HP.com/go/ok بروید. شماره سریال روی لیبل وارد کنید. HP بررسی می‌کند که آیا محصول اصل است یا خیر.

  نکات لازم برای تشخیص کارتریج اصل Canon

  برای تشخیص اصل بودن کارتریج کانن، به دنبال هولوگرام منحصر به فرد آن بگردید. در بسته‌بندی تمام کارتریج‌های اصلی کانن، هولوگرام منحصر به فرد کانن قرار گرفته است که از جلو طلایی رنگ و از پهلو به رنگ سبز تیره است.

  نکات لازم برای تشخیص جوهر اصلی اپسون

  از آنجایی که تولیدکنندگان سعی دارند استانداردهای بسته بندی اپسون را کپی کنند. تشخیص اصل و کپی جوهر اپسون ممکن است سخت باشد. شما می‌توانید با استفاده از روش‌های زیر جوهر اصل را تشخیص دهید.

  Uniqolabel app.1

  به برنامه گوگل پلی استور یا اپ استور بروید و اپلیکیشن Uniqolabel را دانلود کنید. بعد از رجیستر کردن می‌توانید با استفاده از  QR اصل بودن جوهر خود را چک کنید. بسته بندی‌های اپسون دارای برچسب تغییر رنگ‌اند که به کاربران کمک می‌کند جوهرهای اصلی اپسون را تشخیص دهند. این هولوگرام بسته به زاویه‌ای به آن نگاه می‌کنید بین برنز و سبز تغییر می‌کند.

  2- قیمت جوهر

  قیمت پایین بسته‌های جوهر روش دیگر تشخیص اصالت جوهر است. قیمت جوهرهای اصل در فروشگاه‌ها معمولاً یکی است. همچنین شما می‌توانید کامنت‌های و ریویوها جوهرهای مختلف را قبل از خرید چک کنید.

  3- طراحی بسته بندی و ظاهر بطری‌ها

  غالباً تفاوت‌های جزئی در بسته بندی‌های جوهرهای اصل و غیر اصل  وجود دارد. بسته بندی‌های اصل دارای جوهر با کیفیت‌تری هستند .

  نکات لازم برای تشخیص تونر اصلی سامسونگ

  برای تشخیص تونر اصل به نکات زیر توجه داشته باشید.

  • مطمئن شوید که هم بر روی تونر و هم بر روی بسته بندی تونر، لوگوی سامسونگ وجود دارد.
  • دقت کنید که روی بسته‌بندی تونرها  لیبل Refurbished (بازسازی شده) و Reconditioned (تعمیر شده ) نخورده باشد.
  • مطمئن شوید که مدل و همچنین شماره سریال سامسونگ بر روی تونر شما قرار گرفته است.

  تشخیص تونر اصل Brother

  تشخیص کارتریج‌های اورجینال در برند Brother  بسیار ساده است. کافی است دنبال هولوگرام اصل روی کارتریج‌های این برند بگردید. دقت کنید که با چرخاندن این هولوگرام، اعداد روی آن باید تغییر کنند.

  نتیجه گیری

  در این مقاله از اطلس مگ تفاوت کارتریج‌های اصل و طرح را بررسی کردیم و شما را با انواع کارتریج‌ها آشنا کردیم. در انتها هم پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که کیفیت کار برای شما مهم است از کارتریج‌های شرکت سازنده پرینتر خود استفاده کنید. لازم به ذکر است که استفاده از کاغذ با کیفیت، کیفیت کار شما را تضمین می‌کند. اگر کیفیت بالا برای شما مهم نیست می‌توانید از کارتریج‌های طرح استفاده کنید زیرا هم دسترسی به این کارتریج‌ها آسان‌تر است و هم قیمت آن‌ها بسیار مناسب‌تر است. معمولاً برای کارهای اداری به منظور کاهش هزینه‌ها از کارتریج‌های طرح استفاده می‌شود. اطلس پرینتر انواع کارتریج‌های اصل و طرح را برای برای عرضه به مشتریان خود فراهم آورده است. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با استفاده از شماره 45277-021 با کارشناسان اطلس پرینتر تماس بگیرید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *