مقالات پرینتر

راهکارهای ساده برای کاهش هزینه چاپ

راهکارهای ساده برای کاهش هزینه چاپ
فهرست مطالب

  مقرون به صرفه سازی امورات چاپی در خانه یا محل کار، بسیار آسان است. اغلب کاربران زمانی که صحبت در مورد هزینه‌های پرینتر می‌شود، تنها هزینه جوهر و کاغذ را در نظر می‌گیرند و فکر می‌کنند که باید در مصرف این دو مورد احتیاط بیشتری داشته باشند، اما مهم است که بدانیم عوامل و پارامترهای متعددی وجود دارند که می‌توانند هزینه‌های چاپ را کاهش دهند. در این مطلب از اطلس مگ، تلاش کرده‌ایم، به بررسی روش‌های ساده برای کاهش هزینه‌های چاپ بپردازیم. با استفاده از چند روش ساده در طول فرآیند چاپ، می‌توانید هزینه‌های خود را به مقدار قابل توجهی کاهش داده و سطح رضایت خود را از پرینتر موردنظرتان تا چندین برابر افزایش دهید.

  تاثیر نوع پرینتر در هزینه‌های چاپ

  هنگام انتخاب و تصمیم‌گیری برای خرید پرینتر ، مهم است بدانید پرینتر جوهرافشان به مراتب ارزان‌تر از پرینتر لیزری است. اما نکته اینجاست که در طول فرآیند کار با پرینتر جوهرافشان، نیاز بیشتری به جوهر به عنوان ماده مصرفی چاپ دارید. در واقع شما باید کارتریج پرینتر جوهرافشان را در بازه های زمانی کوتاه تر شارژ یا تعویض کنید. به عبارت دیگر، با خرید یک پرینتر لیزری، هزینه‌ تونر کمتری را در آینده پرداخت خواهید کرد و بیشترین هزینه صرفاً در زمان خرید آن خواهد بود. با این حال، به یاد داشته باشید که پرینتر جوهرافشان کیفیت چاپ عکس بسیار بیشتری نسبت به پرینتر لیزری دارد. پس بهتر است اگر قصد چاپ عکس های با کیفیت را دارید، از پرینتر جوهرافشان استفاده کنید. در صورتی که پرینتر شما از جوهرهای قابل شارژ استفاده می‌کند، می‌توانید از این نوع جوهرها استفاده کنید. با خرید جوهرهای قابل شارژ و شارژ مجدد آنها، هزینه خرید جوهر جدید را کاهش دهید. تفاوت پرینتر لیزری و جوهرافشان البته تنها در این موارد نیست و ویژگی های زیادی در این دو نوع پرینتر متفاوت است.

  برنامه‌ریزی چاپ برای جلوگیری از خشک شدن جوهر

  برنامه‌ریزی چاپ به منظور جلوگیری از خشک شدن جوهر، یکی از راهکارهای ساده برای کاهش هزینه‌های چاپ در پرینتر جوهرافشان است. در اکثر پرینترهای جوهرافشان، خشک شدن جوهر باعث مسدود شدن نازل و در نهایت نیاز به تعمیر دستگاه می‌شود. بنابراین بهتر است در طول هفته حداقل چند برگه را چاپ کنید تا از ایجاد این وضعیت جلوگیری کنید. برای این کار، نیازی به چاپ صفحات زیاد نیست؛ کافی است برگه‌های کوچک رنگی را چاپ کنید. مهم است که بدانید صفحه اصلی گوگل بهترین صفحه برای چاپ در این شرایط است زیرا هم رنگی است و از جوهر زیادی هم استفاده نمی‌کند.

  استفاده از حالت چاپ اقتصادی

  بسیاری از پرینترها دارای حالت چاپ اقتصادی هستند که می‌توانید در آن از کیفیت چاپ پایین‌تر استفاده کنید. این کیفیت معمولاً برای مستندات متنی بدون نیاز به جزئیات بالا مناسب است و می‌توانید با استفاده از آن هزینه مصرف جوهر را کاهش دهید.

  راهکارهای ساده برای کاهش هزینه چاپ

  استفاده از حالت استندبای برای صرفه جویی

  برای کاهش هزینه‌های چاپ، پیشنهاد می‌شود پرینتر خود را به صورت منظم خاموش و روشن نکنید. اغلب پرینترهای جوهرافشان، هنگام روشن شدن و آماده کار شدن، بیشترین مصرف جوهر را دارند. بهتر است در زمانی که از پرینتر استفاده نمی‌کنید، آن را در حالت استندبای (standby mode) قرار دهید. این کار به شما کمک می‌کند در مدت طولانی، مقدار قابل توجهی در هزینه‌های جوهر صرفه‌جویی کنید.

  چک کردن سند قبل از چاپ برای کاهش هزینه چاپ

  یکی از بزرگترین هزینه‌هایی که در فرآیند چاپ ممکن است به شما تحمیل شود، مربوط به چاپ صفحات غیرضروری در یک سند است که منجر به هدر رفتن جوهر و کاغذ بیشتری می‌شود. بنابراین، قبل از انجام چاپ مستقیم، بهتر است ابتدا پیش‌نمایش چاپ را بررسی کنید و از صحت و دقت صفحه چاپی مورد نیازتان اطمینان حاصل کنید. این کار، اگرچه تنها چند ثانیه از وقت شما را می‌گیرد، به طولانی مدت می‌تواند هزینه‌های قابل توجهی را کاهش دهد. همچنین، یکی دیگر از راهکارهای ساده برای کاهش هزینه‌های چاپ استفاده از حالت چاپ چرکنویس (draught mode) است. با استفاده از این ویژگی، می‌توانید با رزولوشن بسیار پایینی متن پیش‌فرض خود را چاپ کنید و از صحت آن مطمئن شوید.

  استفاده از کاغذهای با کیفیت برای کاهش هزینه چاپ

  برای جلوگیری از هدررفت کاغذ و جوهر در چاپ، توصیه می‌شود همیشه از کاغذهای با کیفیت برای چاپ استفاده کنید. بسیاری از کاغذهای ارزان قیمت و کم کیفیت در دستگاه گیر می‌کنند و این باعث تلف شدن کاغذ و جوهر بیشتری می‌شود. با تهیه و استفاده از کاغذهای مخصوص چاپ با کیفیت، می‌توانید نتایج بهتری را به دست آورید. این کاغذها ممکن است بهای بیشتری داشته باشند، اما در طولانی مدت، صرفه‌جویی قابل توجهی را به همراه دارند و از جمله راهکارهای ساده برای کاهش هزینه‌های چاپ محسوب می‌شوند.

  استفاده از تنظیمات چاپ برای کاهش هزینه ها

  استفاده از حالت چاپ دو روی: اگر پرینتر شما امکان چاپ دو روی را دارد، از این قابلیت برای کاهش هزینه استفاده کنید. در این حالت، می‌توانید برگه‌ها را در دو طرف چاپ کرده و تعداد کاغذهای مصرفی را به نصف کاهش دهید.

  استفاده از فونت‌های صرفه‌جویی در جوهر: برخی فونت‌ها با استفاده از خطوط باریک‌تر و کمتر جوهر استفاده می‌کنند. با استفاده از این فونت‌ها در متن‌های چاپی خود، می‌توانید هزینه مصرف جوهر را کاهش دهید.

  اگر کیفیت چاپ چاپگر شما کم شده است، مقاله ما در بلاگ با عنوان دلایل کاهش کیفیت چاپ را مطالعه کنید.

  استفاده از نرم‌افزارهای مدیریت چاپ

  استفاده از نرم‌افزارهای مدیریت چاپ می‌تواند به شما کمک کند تا بهینه‌ترین روش‌ها را برای کاهش هزینه‌های چاپ در سازمان‌تان پیدا کنید. این نرم‌افزارها معمولاً قابلیت‌هایی مانند مانیتورینگ مصرف جوهر، برنامه‌ریزی چاپ و مدیریت دستگاه‌های چاپ را فراهم می‌کنند.

  جمع بندی 

  مواردی که در بالا اشاره شد می تواند راهکارهای ساده ای باشد تا با رعایت آن ها بتوانید تا مقدار زیادی در هزینه های چاپی خود صرفه جویی کنید. اگر به مشاوره بیشتری نیاز دارید یا به دنبال خرید یا تعمیر دستگاه پرینتر هستید، می توانید با شماره 45277-021 تماس بگیرید و با کارشناسان ما صحبت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *